Unikaj plastiku! Ale którego?
To prawda, że powinniśmy unikać używania tworzyw sztucznych, które są zagrożeniem dla naszego środowiska. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Dlatego tak ważne jest, abyśmy pamiętali, że plastik plastikowi nierówny. Poznaj siedem oznaczeń, które pomogą Ci w dokonywaniu właściwych wyborów!

Plastik jest wszechobecny i w wielu przypadkach bardzo trudno jest go zastąpić - nie wszystkie produkty można przecież kupić zapakowane w papier, w szkle czy luzem. Gdy będąc w sklepie nie mamy bardziej ekologicznej alternatywy, warto wybierać taki plastik, który po pierwsze, nie będzie szkodził naszemu zdrowiu, a po drugie – będzie można go poddać recyklingowi i ponownie wykorzystać.

Jak go rozpoznać? Każde opakowanie z tworzywa sztucznego posiada symboliczne oznaczenie – piktogram, który informuje nas, z jakim rodzajem plastiku mamy do czynienia. Znajdziemy je na etykiecie lub na spodzie produktu. Czego szukać? Rysunku trójkąta, utworzonego z trzech strzałek z cyfrą od 1 do 7 w środku. Niekiedy, zamiast cyfry, producent umieszcza literowy skrót od nazwy tworzywa. Poznanie już siedmiu piktogramów pozwoli nam swobodniej poruszać się w świecie plastiku i dokonywać właściwych wyborów.

1, czyli popularny PET

Pod tym skrótem kryje się politereftalan etylenu – jedno z najczęściej wykorzystywanych tworzyw sztucznych na świecie. Produkuje się z niego m.in. butelki na napoje i opakowania na rozmaite produkty sypkie, pojemniczki na jogurty czy torebki do gotowania ryżu lub kaszy.

PET nadaje się do recyklingu – po oczyszczeniu, rozdrabnia się go na regranulat lub recyklat, z którego mogą powstać nowe opakowania czy też inne przedmioty. Właśnie dlatego tak ważne jest odpowiednie segregowanie odpadów. PET nie może być jednak podawany recyklingowi w nieskończoność, gdyż za każdym przetworzeniem otrzymujemy surowiec gorszej jakości.

Opakowania z PET są dla nas bezpieczne, ale należy pamiętać o tym, by nie wystawiać ich na działanie wyższej temperatury (czyli np. zostawiać na słońcu). Pod jej wpływem tworzywo może wytwarzać szkodliwe związki, które przenikają do znajdujących się w nich produktów spożywczych.

2 (HDPE) i 5 (PP) – najodporniejszy duet

Tworzywo oznaczone numerem 2, czyli HDPE jest uważane - obok tworzywa PP oznakowanego nr 5 - za najbezpieczniejsze dla zdrowia. Dlatego robi się z niego np. wiele zabawek dla dzieci. Przede wszystkim jednak w HDPE pakowane są środki czystości, czy inne produkty chemiczne, ponieważ to gęste tworzywo jest odporne na czynniki żrące. Jeśli chodzi o recykling, HDPE jest droższe niż PET, ale jest też całkowicie zdatne do ponownego wykorzystania.

Z kolei tworzywo PP (5) jest często stosowane do przechowywania żywności, robi się z niego także korki butelek oraz np. wymagające sterylności opakowania do soczewek kontaktowych. Również może być przeznaczone do recyklingu.

3 – wszechstronne PVC

Polichlorek winylu, popularnie zwany PCV jest tworzywem powszechnie stosowanym w budownictwie – produkuje się z niego np. rury czy ramy okienne. Jak również w medycynie – z PVC powstają strzykawki czy cewniki. To tworzywo nie powinno jednak mieć kontaktu z żywnością (chociaż bywa używane jako folia do pakowania). To dlatego, że w trakcie jego spalania mogą wytwarzać się bardzo groźne dla zdrowia dioksyny. Recykling PVC jest niemożliwy.

4 – czyli torebki foliowe

Z tworzywa sztucznego LDPE robi się folie, wszelkiego rodzaju worki i reklamówki oraz torby plastikowe. Z trudnością ulega uszkodzeniu, a do tego jest miękkie i giętkie. Często wykorzystuje się je do pakowania żywności. Folia LDPE z mikroperforacją „oddycha” uwalniając parę wodną na zewnątrz, a co za tym idzie – opakowane w nią produkty na dłużej zachowują świeżość. Tworzywo nadaje się do recyklingu, lecz niestety wykonane z niego foliowe siatki i torby rzadko są zbierane selektywnie.

6 – to po prostu styropian

Styropian sprawdza się świetnie w budownictwie jako izolator. Styropian ekspandowany (spieniony) można stosować do żywności, ale opakowania jednorazowe ze spienionego polistyrenu zostały zakazane przez dyrektywę Single Use Plastics. Jako tworzywo styropian w ogóle nie nadaje się do recyklingu.

7 – czyli „inne” plastiki

Pod tę kategorię podlegają bardzo różne rodzaje tworzyw. Na przykład bioplastiki, takie jak PLA lub tritan - tworzywo sztuczne nowej generacji, które określa się często jako plastik bez BPA oraz innych szkodliwych substancji. Aby jednak zyskać pewność, czy pod oznaczeniem 7 mamy do czynienia z tworzywem bezpiecznym i nadającym się do recyklingu, powinniśmy szukać dodatkowych symboli.

Pięć dobrych zasad

Gdy decydujemy się na zakup produktu w opakowaniu z tworzywa sztucznego warto przestrzegać kilku zasad:

1.Wszędzie, gdzie możemy – rezygnujmy z używania plastiku lub używajmy go wielokrotnie.

2.Sprawdzajmy, czy opakowanie, które kupiliśmy nadaje się do recyklingu i segregujmy odpowiednio.

3.Starajmy się nie wystawiać butelek PET na działanie wysokiej temperatury, np. na słońce. Z tworzywa wydzielają się wtedy szkodliwe dla naszego zdrowia związki - formaldehyd oraz antymony, które przenikają do napojów.

4.Przechowując żywność przesypujmy i przekładajmy produkty do szklanych opakowań.

5.Biorąc jedzenie na wynos prośmy o opakowanie, które nie jest wykonane ze styropianu, albo nośmy własne wielorazowe opakowania.

Plastik nas zalewa i nic się nie zmieni? Innowacje dużych firm dają nadzieję

Niektórzy producenci starają się ograniczyć wykorzystanie plastiku do pakowania żywności. Należy do nich firma Coca-Cola, która niedawno wprowadziła innowacyjny sposób pakowania wielopaków puszek. Zamiast termokurczliwej folii zastosowano papierowe opakowanie oparte na technologii KeelClip. Zostało ono zaprojektowane w taki sposób, aby zminimalizować wykorzystanie kartonu oraz ułatwić jego dalszy recykling.

Jest to nie tylko bardziej ekologiczna i przystępniejsza w recyklingu alternatywa dla folii termokurczliwej, ale także funkcjonalne ułatwienie dla konsumentów, stanowiące realizację strategii bardziej zrównoważonego projektowania opakowań. Rozwiązanie KeelClip wykorzystuje w pełni karton pochodzący ze zrównoważonych źródeł (certyfikat FSC) i zaprojektowane zostało tak, aby ułatwić transport.


11 lat do świata bez odpadów

W 2019 roku Coca-Cola podjęła ambitne wyzwanie: do 2030 pomoże w zbieraniu i poddawaniu recyklingowi tylu butelek i puszek, ile trafia do konsumentów. Dzięki temu opakowania dostaną drugie i kolejne życie, a obieg zostanie zamknięty!

dowiedz się więcej

Strona powstała we współpracy z:

Dziękujemy!

Przed nami jeszcze dużo pracy,
ale wierzymy, że razem damy radę!

Możesz zrobić jeszcze więcej
działaj