Technologia nie uratuje naszej planety. Zmiany musimy zacząć od siebie bez tytułu
Rzeczy z plastiku mogą być inspirujące, pożyteczne, wygodne. Mogą stać się meblem, ubraniem, śpiworem. Na stronie Świat bez odpadów zobaczysz, jak może wyglądać drugie życie Twojej butelki. Tekst został przygotowany przez Komputer Świat we współpracy z Fundacją Coca-Cola.
Ekologia dla niektórych to wątek co najwyżej poboczny, dla innych temat rzeka, o którym powinniśmy mówić jak najczęściej. Szczęśliwie druga grupa rośnie w siłę i coraz więcej osób chce uczestniczyć w procesie ochrony środowiska. To dobrze, bo obok działań na poziomie rządowym, wielkich korporacji i nowych technologii każdy z nas może przyczynić się do tego, aby na naszej planecie żyło się zdecydowanie lepiej.

Ludzkość coraz szerzej otwiera oczy i tworzy coraz więcej rozwiązań przyjaznych środowisku

Elektryczne samochody miały być porażką, tymczasem rozwój technologii, który przełożył się na zwiększenie ich zasięgu i skrócenie czasu ładowania baterii, nadał motoryzacji nowy kierunek i sprawił, że konsumenci je pokochali. Zamówień na elektryczne auta jest więcej niż nowych egzemplarzy, które producenci są w stanie dostarczyć. Czemu spopularyzowanie „elektryków” jest ważne? Samochody elektryczne mają pozytywny wpływ na zmniejszenie wytwarzania gazów cieplarnianych, szczególnie w krajach, w których energia jest już w dużym stopniu pozyskiwana ze źródeł odnawialnych. Branża motoryzacyjna przeżywa obecnie prawdziwy renesans i zamiast dalej brnąć w rozwiązania wykorzystujące paliwa kopalne, inwestuje coraz więcej w rozwój nowych technologii.

W tym miejscu płynnie przechodzimy do czystej energii, której udział stale rośnie. U naszych zachodnich sąsiadów jest to już 40% całej produkcji! Nowe technologie sprawiają, że zwiększa się efektywność turbin wiatrowych i paneli słonecznych, a zaawansowane uczenie maszynowe pozwala na bardziej dopracowane zarządzanie dystrybucją zasobów. W całym procesie pomagają inteligentne systemy montowane w domach oraz biurach, które mogą być sprzężone z siecią energetyczną – im więcej danych, tym większa efektywność wszystkich systemów. Ale przełączniki, oświetlenie i wszelkiego rodzaju inne urządzenia elektryczne, które są „smart”, pomagają na absolutnie podstawowym poziomie, kiedy zdalnie możemy zgasić światło, o czym zapomnieliśmy przed wyjściem z domu.

Ostatnie lata to także duże postępy w dziedzinie robotyki. Powstało wiele prototypów autonomicznych urządzeń, które pomogą posprzątać zanieczyszczone morza i oceany. To bardzo ważna dziedzina, bo zmniejszenie widocznych zanieczyszczeń pomoże ograniczyć występowanie niewidocznego zagrożenia, jakim jest mikroplastik.

Nasze codzienne małe działania mają ogromne znaczenie

Statystyczny Polak wytwarza rocznie ponad 300 kilogramów śmieci. To ogromne ilości odpadów, które w dużej części trafiają na wysypiska i tam zalegają, bo ich rozkład może trwać setki lat. To zaś stanowi tykającą bombę, która zagraża nie tylko naszemu środowisku, ale i nam samym. Świadomość zagrożenia z roku na rok jest większa, dlatego coraz częściej wspomina się o przetwarzaniu śmieci, czyli recyklingu. Co się nadaje do przetworzenia? Wszystko to, co zużywamy w domu na co dzień, czyli szklane butelki, plastik, makulatura, metal. Posegregowane śmieci wrzucamy do odpowiednich pojemników i tyle naszej roboty. Dalej trafiają one do sortowni, gdzie są segregowane, myte oraz rozdrabniane i po raz kolejny przetwarzane.

Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystko nadaje się do recyklingu. Puszki po lakierach, farbach czy olejach silnikowych są problematyczne. Podobnie jest ze zużytymi bateriami, które należy wrzucać do specjalnych pojemników. Znajdziemy je w każdym większym sklepie czy instytucjach. Możemy je również przekazać do PSZOK (punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych). A co z elektrośmieciami? Te musimy oddać do specjalnych punktów (listę punktów można znaleźć na stronach gmin) lub skorzystać z odpowiedniej opcji, gdy zamawiamy ze sklepu nowy sprzęt. Wiele sklepów zabiera (za opłatą) zużyty sprzęt. W przypadku gabarytowych urządzeń typu pralka, lodówka, zmywarka itp. przeważnie wystarczy wypełnić odpowiedni formularz, do którego kierują nas odpowiednie linki na stronach gmin, żeby bezpłatnie ich się pozbyć. Nie zapominajmy również o lekarstwach, które traktowane są jako odpady niebezpieczne. Przeterminowane lekarstwa oddajemy do aptek, w których znajdziemy specjalnie oznaczone pojemniki.

Wiele tak naprawdę zależy od nas, bo to my decydujemy na pierwszym etapie, gdzie trafi dany śmieć. Okazuje się, że ponad 90% produktów wyrzucanych na śmietnik może zostać poddane procesowi recyklingu i ponownie użyte, dzięki czemu zostałoby ograniczone wydobywanie surowców pierwotnych, na przykład wycinki lasów, które obecnie kurczą się w zastraszającym tempie. Ze szkła, plastiku czy papieru można wytworzyć różne produkty, począwszy od opakowań na jajka, bandaże czy filtry do kawy, po długopisy, zabawki, książki, meble ogrodowe czy izolacje ścian.

1 lipca 2017 roku weszły w życie nowe zasady segregacji śmieci. Od tej pory segregacja śmieci ma wyglądać identycznie w całym kraju, a odpady mają trafiać do właściwych pojemników. Wprowadzenie tych zasad ma nas przybliżyć do unijnych celów, gdyż do 2020 roku powinniśmy osiągnąć poziom 50% odzysku i ponownego wykorzystania papieru, metali, szkła i plastiku. Na razie poziom recyklingu doszedł do 26,7% (dane GUS za rok 2017). Dlatego też Ministerstwo Środowiska przewidziało nowelizację przepisów i wprowadza wyższą stawkę dla tych, którzy będą uchylać się od obowiązku segregowania śmieci. Stawka ma być dwukrotnie wyższa! Wychodzi na to, że skrupulatne segregowanie śmieci po prostu zacznie się opłacać.

Odpowiednia edukacja to podstawa

Zmiana nawyków wśród dorosłych oraz edukacja od najmłodszych lat to podstawa. Fundacja Coca-Cola (The Coca-Cola Foundation) wraz ze Skriware oraz Fundacją Nasza Ziemia stworzyły grę dla dzieci, która nie tylko ma przybliżyć temat recyklingu, ale też nauczyć podstaw programowania. Skribot w prosty i przejrzysty sposób zaznajamia nas ze składnią języka C++, funkcjami i najważniejszymi zasadami, jakimi rządzi się to narzędzie. To bardzo przydatna wiedza, bo zasady działania C++ są wykorzystywane w wielu językach programowania.

Zabawa ze Skribotem ma jeszcze jeden pozytywny wymiar. Zanim rozpoczniemy grę, poznamy kilka faktów na temat tego, jakie zagrożenia niesie ze sobą dalsze zanieczyszczanie planety, i przyswoimy sobie wiedzę z zakresu segregacji śmieci. Czy wiedzieliście o tym, że butelka PET, która została poddana recyklingowi, może posłużyć do wyprodukowania nowej bluzy polarowej, filamentu wykorzystywanego w druku 3D, namiotu oraz kolejnej butelki? Tak również powstał robot Skribot, który wydrukowany został na drukarce 3D z filamentu wyprodukowanego w 100% z odzyskanego tworzywa PET.

Dzięki tej grze możemy odtworzyć jego drogę od zebrania odpowiednich surowców, przez ich segregację, aż do przetworzenia. Gra podzielona jest na etapy: zaczynamy od zebrania butelek i wrzucenia ich do właściwych pojemników. Tu uczymy się wydawania podstawowych komend naszemu robocikowi w formie kodu programowania (jest to podwójna nauka). Gdy uda nam się już zapanować nad Skribotem, przechodzimy do nieco trudniejszych funkcji. Nie ma się czego bać, gdyż przed rozpoczęciem kolejnej planszy wszystko jest krok po kroku wyjaśniane. Niby wydaje się to proste, ale jednak trzeba trochę pogłówkować i zastanowić się nad ruchami. Przy okazji poznawania tajników programowania dodatkowo przewijają się informacje dotyczące recyklingu, dzięki czemu można sprawdzić swoją wiedzę z tego zakresu.

Inicjatywy takie jak ta są równie ważne jak rozwój nowych technologii przyjaznych środowisku. Musimy zwiększać efektywność rozwiązań wykorzystujących odnawialne źródła, ulepszać procesy produkcyjne i związane z recyklingiem, ale bez pracy u podstaw, tj. edukacji, nie ma mowy o trwałej zmianie. Potrzebne jest szerzenie wiedzy o problemach, które trapią naszą planetę, i rozwiązaniach, które może zastosować każdy, żeby podnosić świadomość w społeczeństwach. To co, kto chętny?


11 lat do świata bez odpadów

Czy to możliwe? Coca-Cola podjęła ambitne wyzwanie: do 2030 pomoże w zbieraniu i poddawaniu recyklingowi tylu butelek i puszek, ile trafia do konsumentów. Dzięki temu opakowania dostaną drugie i kolejne życie, a obieg zostanie zamknięty!

dowiedz się więcej

Strona powstała we współpracy z:

Dziękujemy!

Przed nami jeszcze dużo pracy,
ale wierzymy, że razem damy radę!

Możesz zrobić jeszcze więcej
działaj