Przygotuj się na Święta zero waste. 7 sposobów, jak poradzić sobie z odpadami
Rzeczy z plastiku mogą być inspirujące, pożyteczne, wygodne. Mogą stać się meblem, ubraniem, śpiworem. Na stronie Świat bez odpadów zobaczysz, jak może wyglądać drugie życie Twojej butelki. Tekst został przygotowany przez Noizz we współpracy z Fundacją Coca-Cola.
Wielu z nas popełnia ten sam błąd i przygotowuje na święta za dużo jedzenia, co skutkuje tym, że przynajmniej część z przygotowanych rzeczy ląduje w koszu. Boże Narodzenie to też czas, w którym wzrasta ilość generowanych odpadów - choćby poprzez prezenty. Czas z tym skończyć! Oto siedem porad na świąteczne zero waste, ale bez zbędnej “spiny”.

Idea less/zero waste, która łączy się z ograniczeniem do minimum produkowanych przez nas odpadów, zyskała ogromną popularność na całym świecie. Świadomość ekologiczna społeczeństwa wzrosła. Święta to jednak dość specyficzny czas, w którym dochodzi nam wiele dodatkowych obowiązków, stąd też niespecjalnie chce nam się przejmować generowanymi zanieczyszczeniami. Robimy sobie dyspensę na eko. Pokażemy wam, że można zadbać o środowisko, wcale nie dokładając sobie dodatkowej pracy. Wystarczy dobry plan, a święta mogą być bezodpadowe. Sami zobaczcie.

1. Podarujmy doświadczenia, a nie zbędne przedmioty

Photo by Victoria Jones/PA Images via Getty Images)

Photo by Victoria Jones/PA Images via Getty Images)

Wręczanie prezentów i obserwowanie radości naszych bliskich to jeden z najfajniejszych momentów każdych świąt. Podarunki jednak odpowiadają za znaczną część generowanych i zbędnych odpadów. A przecież w prezentach nie chodzi o kilogramy papieru i plastiku, a o emocje. To właśnie na emocjach powinniśmy się koncentrować. Wręczmy naszym ukochanym niematerialny prezent - doświadczenie zamiast przedmiotu. Pomysłami na zero waste’owy prezent mogą być: e-book, bilet na koncert ukochanego artysty, lekcja tańca, lot balonem, kolacja dla dwojga w restauracji, masaż czy wyjście do SPA. Wszystkie te prezenty możemy uzyskać w formie elektronicznej.

2. Dajmy przedmiotom (prezentom) drugie życie lub zróbmy je sami

REDA&CO / Getty Images

REDA&CO / Getty Images

Bolączką dzisiejszego społeczeństwa jest ciągłe wymienianie produktów na nowe. Jeśli bardzo chcemy, by nasz najbliższy otrzymał prezent jednak w formie fizycznej, wykonajmy go sami lub kupmy z drugiej ręki. Przejdźmy się do antykwariatu i znajdźmy tam fantastyczny album ze starymi zdjęciami utrzymanymi w guście bliskiej nam osoby. Dobrym prezentem jest też na przykład stworzenie nostalgicznego filmu/pokazu slajdów, który wyświetlimy w trakcie kolacji. Doskonałym pomysłem może być przygotowanie ulubionej konfitury czy nalewki, którą zapakujemy w odświętny sposób. A może potrafisz wspaniale szyć lub robić na drutach? Wszystko zależy od twojej inwencji. Przygotowywanie własnych rzeczy nie dość, że jest lepsze dla środowiska, to w dodatku przynosi ogromną satysfakcję.

3. Pakowanie w stylu zero waste

feferoni/easyfotostock/Eastnews

feferoni/easyfotostock/Eastnews

Odpakowywanie prezentów z kilogramów ozdobnego papieru jest zabawne i miłe. Niestety jest też zbędne i kompletnie nieekologiczne. Żyjemy nie w 1999, a w 2019 roku - musimy dbać o środowisko. Jedną z pięciu głównych zasad zero waste jest reuse, czyli użyj ponownie. Postarajmy się, aby nasze opakowania były wykonane na przykład z gazet, szarego papieru znalezionego w domu czy z pudełek po butach. Kupną wstążkę z sieciówki (wykonaną najczęściej z niebiodegradowalnego tworzywa sztucznego) z powodzeniem możemy zastąpić pachnącą gałązką czy kwiatkiem. Taśmę klejącą zastępujmy naturalnym sznurkiem. Oczywiście, nie da się uniknąć generowania odpadów i nie powinniśmy mieć z tego powodu wyrzutów sumienia. Pamiętajmy jednak, by wszystko, co zużyliśmy trafiło do odpowiedniego kosza. Segregowanie śmieci w 2020 roku to obowiązek każdego obywatela i obywatelki!

4. Oddaj jedzenie potrzebującym nie ruszając się z domu

Arkadiusz Ziolek/ East News

Arkadiusz Ziolek/ East News

Przejdźmy do jedzenia. Z roku na rok gotujemy coraz więcej i coraz ciekawiej. Oprócz dwunastu tradycyjnych dań wigilijnych, w pozostałe dni świąteczne coraz chętniej eksperymentujemy. Niestety, wiele z tych potraw zostaje dojedzona może w 30 procentach. Na szczęście w najbliższe święta odbędzie się jubileuszowa, dziesiąta edycja akcji PODZIELMY SIĘ. Organizatorzy zachęcają do tego, aby nie wyrzucać jedzenia, które zostało nam po świętach, tylko podzielić się nim z osobami potrzebującymi. Do wszystkich, którzy zdecydują się oddać jedzenie, podjadą kierowcy, którzy przetransportują posiłki do określonych jadłodajni. - Akcja jest bardzo prosta. Jeśli zostało nam jedzenie po świętach wystarczy, że zgłosimy się przez formularz na naszej stronie internetowej (www.podzielmysie.pl), a nasi wolontariusze zadzwonią, umówią się na odbiór jedzenia i tego samego dnia zawiozą je do lokalnej jadłodajni. - wyjaśnia Maria Skołożyńska, organizatorka akcji.

5. Wykorzystuj resztki

Gavriil Grigorov / Contributor / Getty Images

Gavriil Grigorov / Contributor / Getty Images

Według badań przeprowadzonych przez firmę Deloitte statystyczny Polak wyrzuca do śmietnika aż 235 kilogramów żywności rocznie, co daje ponad pół kilograma zmarnowanego pożywienia dziennie w przeliczeniu na osobę. By uniknąć marnowania jedzenia, zainwestuj w dobrej jakości hermetycznie zamykane pojemniki, w których posiłki nie zepsują się tak szybko. Resztki, które zostały wykorzystuj w kreatywny sposób. Z pieczywa zrób zapas bułki tartej, z resztek soków lub wina można zrobić kostki lodu, które w przyszłości przydadzą się do drinków czy gotowania. Z kolei z wędlin i mięs można także zmielić w maszynce i wykorzystać jako farsz do pasztecików i pierogów.

6. Największym przyjacielem “zero waste” jest zamrażalnik

Diana Haronis / Contributor / Getty Images

Diana Haronis / Contributor / Getty Images

Mrożenie jest najlepszym sposobem konserwowania oraz przechowywania resztek żywności. Produkty w ten sposób tracą stosunkowo mało wartości odżywczych, w wielu przypadkach zachowując niemal identyczny smak. Mrozić można praktycznie wszystko - od pieczywa, przez sery, hummusy, pasty, bigos, aż po mięso. Przy mrożeniu należy się jednak trzymać zasady, by nie robić tego dwukrotnie. Mrożenie pozwala na przechowywanie żywności przez okres nawet do 6 miesięcy. Do mrożenia nie nadają się warzywa z dużą ilością wody, jak sałata, ogórki, pomarańcze, grejpfruty, winogrona, arbuzy. Kryształki lodu uszkadzają w nich ich struktury, w wyniku czego owoce wyglądają na zgniłe. Do zamrażarki nie powinno się wkładać również gotowanego ryżu, makaronu czy ziemniaków.

7. Ocal choinkę

Spencer Platt /Getty Images

Spencer Platt /Getty Images

Co roku przed Bożym Narodzeniem w Polsce wycina się nawet 6 milionów choinek. Każde wycięte drzewko to większa ilość dwutlenku węgla w atmosferze, ale też po prostu bezsensownie zmarnowane życie. W ostatnich latach na rynku pojawiły się oferty wynajmu choinek w doniczkach, które trafiają do naszych domów tylko na kilkanaście dni, by później ponownie znaleźć się w specjalnej hodowli. Choinki w takich wypożyczalniach są pielęgnowane przez cały rok po to, by w okresie świątecznym służyły Polakom i wypełniały zapachem ich domy. W ten sposób służą co najmniej przez kilka sezonów. Korzystając z wypożyczalni promujesz ekologiczne zachowania i tworzysz nową, bardzo oryginalną tradycję.


11 lat do świata bez odpadów

Czy to możliwe? Coca-Cola podjęła ambitne wyzwanie: do 2030 pomoże w zbieraniu i poddawaniu recyklingowi tylu butelek i puszek, ile trafia do konsumentów. Dzięki temu opakowania dostaną drugie i kolejne życie, a obieg zostanie zamknięty!

dowiedz się więcej

Strona powstała we współpracy z:

Dziękujemy!

Przed nami jeszcze dużo pracy,
ale wierzymy, że razem damy radę!

Możesz zrobić jeszcze więcej
działaj