Plac zabaw ze starych butelek? Czemu nie! Oto pięć najlepszych nowych pomysłów na plastik z recyklingu
Rzeczy z plastiku mogą być inspirujące, pożyteczne, wygodne. Mogą stać się meblem, ubraniem, śpiworem. Na stronie Świat bez odpadów zobaczysz, jak może wyglądać drugie życie Twojej butelki. Tekst został przygotowany przez Noizz we współpracy z Fundacją Coca-Cola.
Mądre głowy od lat zastanawiają się nad innowacyjnym wykorzystaniem plastiku pochodzącego z recyklingu. Okazuje się, że pomysłów jest wiele, a niektóre są bardzo zaskakujące. Oto pięć naszym zdaniem najciekawszych.

Plastik to jeden z najpowszechniejszych materiałów na świecie. Jest praktyczny, tani i wytrzymały. Ułatwia nam życie i to nie ulega żadnej wątpliwości. Problem zaczyna się, gdy zmieszany z innymi odpadami trafia na wysypisko. Wówczas staje się bezużyteczny, toksyczny i niebywale trwały. W tej sytuacji jego trwałość przestaje być zaletą… Jednak ten sam plastik odpowiednio przetworzony może przynieść dużo radości. Musimy tylko chcieć skorzystać z jego dobrodziejstw.

Zacznijmy od podstaw

By mówić o jakimkolwiek recyklingu i wytwarzaniu nowych produktów ze zużytego plastiku, my wszyscy, jako społeczeństwo, musimy wyrobić w sobie nawyk segregowania śmieci. A to wciąż sprawia nam trudności. Porzućmy fałszywe mity, jakoby wszystkie śmieci trafiały do jednej komory śmieciarki. Nie! Każda frakcja odpadów trafia do oddzielnej komory albo jest odbierana przez osobny transport. Tak więc im bardziej skrupulatnie będziemy podchodzili do segregowania odpadów, tym mniej nowego plastiku będziemy wytwarzać. Mamy zaawansowaną technologię, dzięki której potrafimy przetworzyć raz użyty plastik i dać mu drugie życie.

Oto pięć nowych i ciekawych zastosowań plastiku z recyklingu.

1. Place zabaw z recyklingowanego plastiku

Metalowe huśtawki, rozgrzane do czerwoności zjeżdżalnie – to place zabaw, które na dobre odeszły do lamusa. Trzeba przyznać, że miały swój urok, jednak korzystanie z nich było chwilami bardzo niebezpieczne. Od kilku lat na polskich osiedlach i skwerach jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać małe parki rozrywki z wyposażeniem z plastiku i drewna. Część elementów pochodzi z recyklingu.

Butelki na szampony, detergenty do prania i domowe środki czyszczące zazwyczaj są wykonane z innego rodzaju plastiku niż butelki na napoje. To polietylen, materiał o dużej gęstości. Gruby plastik nie tylko lepiej sprawdza się w łazience, ale też jest bardziej wartościowy, jeśli chodzi o recykling. Po odpowiednim przetworzeniu polietylenu można wyprodukować z niego nowe pojemniki, ale też przedmioty powszechnego użytku, jak kosze na śmieci, ławki, stoły i krzesła piknikowe czy wspomniane wcześniej place zabaw lub meble dla dzieci.

2. Ubrania

Butelki PET muszą być lekkie, dlatego są wytwarzane z cienkiego plastiku. Z tego materiału możemy zrobić na przykład… nową butelkę. Ale pójdźmy dalej. Potrzeba około 10 butelek, aby wyprodukować ilość plastikowego włókna wystarczającą do uszycia nowego T-shirtu. Do wykonania ciepłego swetra potrzebujemy 63 butelek. To niesamowicie inspirujące, że minimalny wysiłek, jakim jest segregacja plastikowych odpadów, może przeobrazić się w ubranie, które ochroni nas przed mrozem.

Odzież wykonana z przetworzonego plastiku jest coraz częściej spotykana, choć czeka nas jeszcze wiele pracy, by stała się powszechna. Pomóc w tym mogą programy odzyskiwania butelek PET, takie jak ten Coca-Coli. Firma ta zadeklarowała, że do 2030 roku odzyska do recyklingu dokładnie tę samą liczbę butelek, jaką wprowadziła na rynek, a przynajmniej część z nich będzie ponownie wykorzystana do produkcji odzieży.

DRUKARKA 3D: Andia/Universal Images Group via Getty Images

DRUKARKA 3D: Andia/Universal Images Group via Getty Images

3. Drukowanie 3D

Choć technologia druku 3D wciąż jest jeszcze mało dostępna, to nikt nie ma wątpliwości, że wkrótce zrewolucjonizuje świat. Wizja szybkiego ściągania otwartych plików z projektami, a następnie drukowania przedmiotów w zaciszu domowym jest bardzo pociągająca. Dzisiejsze (wciąż bardzo drogie) drukarki 3D pozwalają na tworzenie przedmiotów z dokładnością nawet do 0,1 milimetra.

Dziennikarze portalu 3devo.com nie mają wątpliwości, że w przyszłości materiałem drukarskim będą przetopione butelki. Wykonano nawet pierwsze próby, które wypadły pomyślnie. Największym problemem, jaki napotkano przy testach, były jednak zanieczyszczenia znajdujące się w plastiku. Miejmy nadzieję, że w ciągu najbliższych lat naukowcy rozwiążą i ten problem.

DROGA: Photo by Artyom Geodakyan\TASS via Getty Images

DROGA: Photo by Artyom Geodakyan\TASS via Getty Images

4. Części samochodowe

Okazuje się, że plastik z recyklingu doskonale sprawdzi się w tak nieoczywistej branży jak motoryzacja. Oczywiście nie mamy na myśli przetapiania butelek PET na amortyzatory czy wahacze, ale z materiałów odzyskanych z powodzeniem można zrobić na przykład wycieraczki czy kierownice. A jeśli już jesteśmy przy motoryzacji, następnym razem, gdy będziesz jechał nowo wybudowaną drogą, możesz podziękować sąsiadowi, który właśnie wyremontował swój dom, bo przy utwardzaniu asfaltu wykorzystywane są między innymi zużyte dachówki. Gruby plastik z recyklingu, na przykład polietylen, przydaje się z kolei do tworzenia pachołków stojących przy drogach.

5. Śpiwory

Zużyty plastik, w tym cienkie butelki czy torebki plastikowe, znakomicie sprawdza się jako wypełnienie kurtek narciarskich (wystarczy tylko 14 butelek) i śpiworów (114 butelek). Przetworzone tworzywa sztuczne są znakomitą izolacją oraz idealnym zamiennikiem dla sierści i puchu pochodzenia zwierzęcego. Można powiedzieć, że recykling czyni nasz wypoczynek bardziej etycznym. Korzystając z plastiku recyklingowanego, robimy dobry uczynek dla naszej planety – warto pamiętać, że tworzenie przedmiotów z materiałów pochodzących z recyklingu kosztuje o 66% mniej energii niż wykonanie fabrycznie nowego produktu.


11 lat do świata bez odpadów

Czy to możliwe? Coca-Cola podjęła ambitne wyzwanie: do 2030 pomoże w zbieraniu i poddawaniu recyklingowi tylu butelek i puszek, ile trafia do konsumentów. Dzięki temu opakowania dostaną drugie i kolejne życie, a obieg zostanie zamknięty!

dowiedz się więcej

Strona powstała we współpracy z:

Dziękujemy!

Przed nami jeszcze dużo pracy,
ale wierzymy, że razem damy radę!

Możesz zrobić jeszcze więcej
działaj