Pięć prostych sposobów, aby żyć bardziej eko
Rzeczy z plastiku mogą być inspirujące, pożyteczne, wygodne. Mogą stać się meblem, ubraniem, śpiworem. Na stronie Świat bez odpadów zobaczysz, jak może wyglądać drugie życie Twojej butelki. Tekst został przygotowany przez Ofeminin we współpracy z Fundacją Coca-Cola.
Ekologiczny styl życia wcale nie musi oznaczać stawania na głowie i pilnowania się na każdym kroku. Zmiany można wprowadzać mniej radykalnie. Tak, że praktycznie ich nie odczujesz. Mamy dla ciebie pięć łatwych i przyjemnych sposobów na bardziej ekologiczne życie. Do stosowania od dziś!

1. Oszczędzanie wody

Zużywamy jej zdecydowanie więcej, niż to konieczne, a wystarczą drobne korekty, żeby tak nie było. Dla dobra planety i niższych rachunków! Zawsze zakręcaj wodę podczas szorowania zębów. Zamiast wanny wybieraj prysznic. Tradycyjne mycie naczyń zastąp zmywarką. Jeśli nie możesz sobie na nią pozwolić, myj naczynia w misce lub zatykaj zlew korkiem i dopiero na koniec opłucz talerze pod bieżącą wodą. Po odkręceniu kranu zbieraj zimną wodę do konewki, którą później będziesz mógł podlać kwiaty czy napoić domowe zwierzęta.

2. Upcykling i recykling

Upcykling to znalezienie ponownego zastosowania dla przedmiotów, które w pierwszym odruchu moglibyśmy uznać za zużyte lub za śmieci. Zamiast kupować nowe produkty, korzystaj z tego, co masz w domu lub się wymieniaj! Niezbyt modne ubrania przerabiaj, oddawaj potrzebującym lub przeznacz na szmatki, którymi będzie można ścierać kurze lub myć podłogi. Słoiki myj i zamiast wyrzucać przeznacz na przetwory, suche produkty spożywcze (mąkę, kaszę, makarony) lub przerób na ozdobne świeczniki. Wykorzystuj pudełka po lodach jako pojemników na żywność.

Nie widzisz opcji na „drugie życie” dla przedmiotów w twoim otoczeniu? Pamiętaj o recyklingu! Dzięki segregacji śmieci i wyrzucaniu odpadów do odpowiedniego pojemnika, zwiększasz szanse na to, że zamiast na wysypisko, zyskają nowe życie, np. plastikowe butelki zostaną przetworzone na kolejną odsłonę tego surowca.

Fot. Birdland / Getty Images

Fot. Birdland / Getty Images

4. Szanowanie papieru

Raz na zawsze zrezygnuj z papierowych rachunków i wyraź zgodę na otrzymywanie e-faktur. Wiele firm oferuje za to zniżki. Nie drukuj niczego, co nie jest ci naprawdę niezbędne. Kartki, które nie są ci potrzebne przekazuj dzieciom, aby mogły na nich rysować. Książki i czasopisma czytaj w formie elektronicznej. Jeśli uwielbiasz książki w wersji papierowej, korzystaj z bibliotek lub półek bookcrossingowych – wymieniaj się! Zrezygnuj z tradycyjnych list zakupów, zamiast tego użyj po prostu notatnika w telefonie.

4. Ekologiczna kuchnia

Nie rób dużych zapasów jedzenia, bo ciężko ci je będzie zużyć przed terminem przydatności do spożycia. Kupuj produkty na dwa-trzy dni do przodu. Kiedy zostają ci jakieś resztki, przyrządzaj z nich dania jednogarnkowe, sałatki, zapiekanki, zupy krem czy pasty do chleba. Resztki z obiadu, których nie jesteś w stanie zjeść możesz zamrozić i wykorzystać na przykład za tydzień. To samo tyczy się pieczywa – po podgrzaniu go w piekarniku będzie chrupiące i pyszne.

Fot. RossHelen / Getty Images

Fot. RossHelen / Getty Images

5. Domowe triki

Używaj żarówek typu LED, wyłączaj z gniazdka urządzenia, z których nie korzystasz, gaś światła w pomieszczeniach, jeśli cię tam nie ma. Zastąp tradycyjne baterie akumulatorkami, kupuj urządzenia energooszczędne. Nie dogrzewaj pomieszczeń, kiedy jest ci zimno, tylko ubierz się cieplej lub przykryj kocem. Nie wietrz w pokoju, jeśli grzejnik jest odkręcony. Pomyśl o posiadaniu własnego ogródka z warzywami i ziołami (możesz je hodować na parapecie lub balkonie). Segreguj śmieci, leki, baterie i zepsuty sprzęt elektroniczny wyrzucaj tylko do specjalnie do tego przeznaczonych pojemników.

11 lat do świata bez odpadów

Czy to możliwe? Coca-Cola podjęła ambitne wyzwanie: do 2030 pomoże w zbieraniu i poddawaniu recyklingowi tylu butelek i puszek, ile trafia do konsumentów. Dzięki temu opakowania dostaną drugie i kolejne życie, a obieg zostanie zamknięty!

dowiedz się więcej

Partnerzy:

Dziękujemy!

Przed nami jeszcze dużo pracy,
ale wierzymy, że razem damy radę!

Możesz zrobić jeszcze więcej
działaj