Design z recyklingu. Ze zużytych butelek można zrobić stylowe meble i gadżety
Rzeczy z plastiku mogą być inspirujące, pożyteczne, wygodne. Mogą stać się meblem, ubraniem, śpiworem. Na stronie Świat bez odpadów zobaczysz, jak może wyglądać drugie życie Twojej butelki. Tekst został przygotowany przez Coca Cola we współpracy z Fundacją Coca-Cola.
Są różne pomysły, jak wykorzystać zużyty plastik. Nie tak dawno pisaliśmy o tym, że butelki po szamponach i domowej chemii można przetopić na bezpieczne place zabaw dla dzieci. Tym razem wybraliśmy pięć najciekawszych pomysłów na użyteczne i przede wszystkim ładne przedmioty wykonane z recyklingowanych tworzyw sztucznych.

W dobie kryzysu klimatycznego coraz częściej mówi się o efektywnej segregacji odpadów, dzięki której raz wykorzystane materiały mogą zostać użyte ponownie. Największym wyzwaniem dla naszego społeczeństwa jest recykling tworzyw sztucznych, które rozkładają się w środowisku setki lat. Ale kto powiedział, że plastik musi zalegać na wysypiskach? Za pomocą dostępnej technologii możemy wykorzystać jego największą zaletę, czyli trwałość, i dać mu drugie życie. Po co marnować ten potencjał?

Dzięki recyklingowi można zrobić wiele. Oczywiście w idealnej sytuacji na przykład z butelki PET powinny powstawać kolejne butelki, tak by szczelnie zamknąć obieg. Taki scenariusz jednak nie zawsze jest możliwy – ze względu na zanieczyszczenia odzyskanego materiału. Co w takim wypadku?

Naukowcy i przedsiębiorcy, którzy zajmują się recyklingiem, proponują wiele rozwiązań alternatywnych. W ostatnim artykule pisaliśmy o najświeższych nowinkach ze świata odzysku tworzyw sztucznych, między innymi o tym, że na Zachodzie ze zużytego plastiku powstają bezpieczne place zabaw, ale też podłoże pod budowę dróg i autostrad. To tylko jeden z przykładów kreatywnego recyklingu. Na portalach o tematyce wnętrzarskiej można znaleźć designerskie meble i inne estetyczne przedmioty codziennego użytku. Przyjrzyjmy się im.

Oto pięć ciekawych przykładów designu z recyklingu:

1. Lampa i stolik z odzysku

Niemiecki projektant Alexander Schul wygrał w kategorii projektowej prestiżowego Milan Design Week 2019 dzięki kreatywnemu odzyskowi materiałów. Jurorów konkursu ujął jego projekt krzesła, lampy i stolika nocnego. Schul wykonał meble z użyciem wysokiej jakości przetworzonego polistyrenu.

Wzornictwo Schula jest nie tylko bardzo estetyczne, ale przede wszystkim łatwe do wytworzenia na dużą skalę – Tylko 40% plastiku w Europie podlega recyklingowi. Ten projekt daje szansę na zwiększenie tego odsetka – powiedział Alexander Schul.

Mamy bardzo dobrą wiadomość dla projektanta. Unia Europejska wywiera coraz większy nacisk na kraje członkowskie i wzywa je do skuteczniejszego recyklingu odpadów. Wkrótce więc niemiecki projektant będzie miał więcej tworzywa, które będzie mógł zamieniać w ekologiczną sztukę. Takich ludzi jak on trzeba nazywać dziś superbohaterami.

2. Krzesło z butelek PET

Marka Emeco połączyła siły z dwójką londyńskich projektantów – Barber oraz Osgerby – i wyprodukowała krzesła z materiału w 100% pozyskanego z plastikowych butelek. rPET, bo tak nazywa się to tworzywo, może przyczynić się do obniżenia emisji CO2 aż o 75% w porównaniu z produkcją konwencjonalnego poliestru. Co ciekawe, barwniki, którymi maluje się krzesła marki Emeco, również pochodzą z odzysku. Na przykład czarny kolor został uzyskany z pozostałości po oponach samochodowych. Krzesło jest nie tylko przyjazne dla środowiska, ale też ma wyjątkowy design, dzięki czemu pasuje praktycznie do każdego wnętrza.

Swój wielki udział w rozwoju rPET ma między innymi Coca-Cola. W 2019 roku firma uruchomiła program „Świat bez odpadów”, którego celem jest stworzenie zamkniętego obiegu opakowań, a rPET jest w tym kluczowy.

3. Głośnik Bluetooth z plastiku

Istnieją kategorie odzyskanego plastiku, których w żadnym wypadku nie da się zastosować w branży spożywczej. Wykorzystała to pracownia Gomi z Brighton w Wielkiej Brytanii. Z plastiku, który został uznany przez lokalne urzędy za niezdatny do recyklingu, projektanci zrobili bardzo oryginalne bezprzewodowe głośniki Bluetooth. Każdy z nich ma prostokątną obudowę z kolorowego plastiku, który wyglądem przypomina... marmur. Wychodzi zatem na to, że z teoretycznie niezdatnego do użytku tworzywa sztucznego udało się uzyskać efekt luksusu. W dodatku każdy produkt ma indywidualny wzór estetyczny i kolor, w zależności od konkretnych odpadów, które się na niego składają.

3

3

Studio Gomi zapewnia, że produkt nie tylko doskonale wygląda, ale też świetnie brzmi. Aby osiągnąć efekt wow, projektanci weszli we współpracę z inżynierami dźwięku. Co prawda nie mieliśmy okazji sprawdzić mocy basów, ale pozostaje nam wierzyć, że ulubione piosenki, brzmią co najmniej tak ładnie, jak prezentuje się obudowa tego sprzętu.

4. Designerskie okulary

Cubitts to marka produkująca bardzo drogie i oryginalnie wyglądające okulary. Okazuje się, że firma pracuje nad ekomodelami, do których wykorzystywane byłyby między innymi tworzywa sztuczne z recyklingu, bioplastik, stare płyty CD, a także składniki dodatkowe - fusy z kawy, mąka sosnowa lub wióry dębowe.

Z takiej mieszanki zdaniem producenta pozyskuje się plastyczną biożywicę, z której po wyschnięciu powstaje niezwykle trwały materiał. Kolor okularów i ozdobny deseń na oprawkach w tym przypadku zależą od materiałów, z których została wytopiona biożywica. Tak więc każda para ma niepowtarzalny charakter. 10 projektów okularów to na razie prototypy, jednak właściciele marki są przekonani, że wkrótce kilka z nich trafi do regularnej sprzedaży.

4a

4a

5. Stołek z makulatury i plastiku

Ale nie samym plastikiem człowiek żyje. Charlotte Allen, brytyjska projektantka, przez miesiąc zbierała materiały nadające się do recyklingu i w ramach projektu na studiach stworzyła z nich stołek kuchenny. Jego siedzisko zostało wykonane z tworzywa HDPE (polietylen o dużej gęstości), które jest stosowane do produkcji butelek na szampony i płyny do płukania. Nóżki zaś powstały z prasowanego... papieru i kartonu. Dzięki zastosowaniu specjalnej prasy hydraulicznej udało się zbudować stołek o wysokości 60 centymetrów. Przy okazji projektantka nadała samym materiałom drugie życie. Artystka zapewnia, że stołek na pewno nie załamie się pod ciężarem przeciętnego człowieka.

Prolong - a stool made of one months household waste. from Charlotte Allen on Vimeo.


11 lat do świata bez odpadów

Czy to możliwe? Coca-Cola podjęła ambitne wyzwanie: do 2030 pomoże w zbieraniu i poddawaniu recyklingowi tylu butelek i puszek, ile trafia do konsumentów. Dzięki temu opakowania dostaną drugie i kolejne życie, a obieg zostanie zamknięty!

dowiedz się więcej

Strona powstała we współpracy z:

Dziękujemy!

Przed nami jeszcze dużo pracy,
ale wierzymy, że razem damy radę!

Możesz zrobić jeszcze więcej
działaj