Rzeczy z plastiku mogą być inspirujące, pożyteczne, wygodne. Mogą stać się meblem, ubraniem, śpiworem. Na stronie Świat bez odpadów zobaczysz, jak może wyglądać drugie życie Twojej butelki. Tekst został przygotowany przez Noizz we współpracy z Fundacją Coca-Cola.
W Polsce wielu ludzi wciąż ma problem z segregowaniem odpadów na 5 frakcji. Tymczasem mieszkańcy japońskiego miasteczka Kamikatsu dzielą je na 45 rodzajów i dzięki temu poddają recyklingowi ponad 80% swoich odpadów. Michał Bachowski postanowił przez tydzień żyć tak jak oni w ramach projektu „11 kroków do świata bez odpadów”.

Z roku na rok produkujemy coraz więcej odpadów komunalnych – najnowsze dane statystyczne mówią, że jest to już 312 kg na głowę (to jak duży pokój w twoim mieszkaniu wypchany po sufit śmieciami). Znacznie większym problemem jest jednak niski wskaźnik segregacji. Po konsumpcji produktu – wypiciu ulubionego napoju czy zjedzeniu batonika – większość z nas nie myśli o pustym opakowaniu w kategoriach wartościowego surowca, który da się ponownie przetworzyć. Przez to tylko około 25% odpadów jest u nas poddawanych recyklingowi. 

Może to zmienić wprowadzony na początku 2019 roku system segregacji odpadów na 5 frakcji: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne oraz odpady bio i zmieszane. Problem w tym, że wciąż nie potrafimy sobie z nim poradzić.

Tymczasem mieszkańcy japońskiego miasteczka Kamikatsu, w którym wdrożono program zero waste, segregują aż 45 rodzajów odpadów i dzięki temu poddają recyklingowi ponad 80% z nich. Jak można przeczytać na wystawie "Ośmieceni" zorganizowanej przez Marcina Szczelinę i warszawskie Centrum Nauki Kopernik, Japończycy potrzebowali trochę czasu, żeby przywyknąć do tych zasad. Badanie przeprowadzone w 2008 roku wykazało, że 40% mieszkańców było niezadowolonych z zasad gospodarki odpadami. Mimo to władze kontynuowały swoją politykę, przekonując, że takie rozwiązanie jest tańsze i bardziej przyjazne dla środowiska niż budowa spalarni odpadów. Z czasem mieszkańcy podobno oswoili się z radykalnymi zmianami i uznali je za naturalne.

Dlatego w ramach kampanii „11 kroków do świata bez odpadów” Michał Bachowski z Noizz postanowił osobiście sprawdzić, jak wygląda życie w Kamikatsu, i przez tydzień segregował 45 rodzajów odpadów w swoim mieszkaniu. Zobaczcie sami, co z tego wyszło.

Jak inspirujący był ten artykuł?

Dziękujemy za opinię

11 lat do świata bez odpadów

Czy to możliwe? Coca-Cola podjęła ambitne wyzwanie: do 2030 pomoże w zbieraniu i poddawaniu recyklingowi tylu butelek i puszek, ile trafia do konsumentów. Dzięki temu opakowania dostaną drugie i kolejne życie, a obieg zostanie zamknięty!

dowiedz się więcej

Partnerzy:

Dziękujemy!

Przed nami jeszcze dużo pracy,
ale wierzymy, że razem damy radę!

Możesz zrobić jeszcze więcej
działaj