Małe zmiany – duży efekt. Kroki ku czystszej planecie
Plastikowe opakowania to duża wygoda, ale też duża odpowiedzialność. Na stronie Świat bez odpadów dowiesz się, że opakowania mogą mieć drugie życie. Tekst został przygotowany przez Onet we współpracy z Fundacją Coca-Cola.
Początkowo śmieci były niemal w całości biodegradowalne. Nie generowaliśmy odpadków, które mogły trwale zanieczyścić środowisko – a jeśli już, były to odpady pochodzące z naturalnych surowców, takich jak ceramika czy szkło. Później przyszedł czas na tworzywa sztuczne. Wtedy trochę się pogubiliśmy. Ale jest szansa, że z tej drogi uda się zawrócić. W granicach rozsądku.

Poważniejsze problemy ze śmieciami rozpoczęły się na przełomie XIX i XX wieku, kiedy to pojawiły się metalowe i aluminiowe puszki, zaś w latach 50. XX w. przyszedł czas na opakowania wyprodukowane z tworzyw sztucznych. U progu 1900 roku w Nowym Jorku po raz pierwszy zaczęto segregować odpady i ponownie je wykorzystywać.

 

Recykling na szeroką skalę rozpowszechnił się w Stanach Zjednoczonych i Europie w latach 70. XX wieku, kiedy uruchomione zostały pierwsze programy selektywnej zbiórki śmieci. Z przyjmowaniem takiej formy pozbywania się odpadów jedne kraje radziły sobie lepiej, inne gorzej. W Polsce system funkcjonował dobrze, przynajmniej jeśli chodzi o szklane butelki, które można było oddać do sklepu w zamian za pieniądze. Następnie szkło było ponownie wykorzystywane. Podobnie było także z makulaturą, którą dość ochoczo oddawano do skupów.

 

W latach 90., kiedy reszta świata coraz bardziej przyzwyczajała się do koncepcji segregowania śmieci, Polacy zaczęli od niej odchodzić. Dziś jesteśmy na szarym końcu listy krajów, które skutecznie recyklingują surowce wtórne. W Szwecji i Norwegii system działa tak dobrze, że poziom recyklingu butelek i puszek sięga niemal 100 proc. Doskonale w temacie radzi sobie też na przykład Estonia.

Fot. Sergiy1975 / Getty Images

Jeśli chodzi o Polskę, to od kilku lat obserwujemy zmiany przynajmniej jeśli chodzi o ustawy. Pod koniec 2016 roku rząd uchwalił ustawę, na mocy której gmina może obniżać koszt wywozu śmieci dla mieszkańców, którzy decydują się na segregację. Coraz częściej w biurach, publicznych budynkach czy na osiedlach można znaleźć kolorowe kontenery na papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne oraz odpady biodegradowalne. Stare sprzęty elektroniczne można bezkosztowo oddać do wskazanego przez gminę punktu zbiórki lub przekazać firmom, które przywożą nam nowy sprzęt. Niekiedy takie wymiany wiążą się nawet z dodatkowymi korzyściami finansowymi (na przykład nowa lodówka jest tańsza, jeśli oddamy do sklepu starą, nawet jeśli jest uszkodzona). Ponadto coraz większy nacisk kładzie się w naszym kraju na edukację w zakresie ekologii, także wśród dzieci i młodzieży, a więc niejako u podstaw. Jesteśmy coraz bardziej świadomi – w sklepach coraz częściej produkty bierzemy luzem lub pakujemy do materiałowych toreb, zamiast do foliówek, a na spacerze schylamy się po leżącą na trawie pustą butelkę. I właśnie te małe kroki zbierają się na jedno wielkie, wspólne działanie ku czystszej planecie!

 

Wielkie firmy produkujące ogromne ilości tworzyw sztucznych, w tym plastiku biorą ten problem na swoje barki opracowując programy, które mają na celu lepsze zagospodarowanie odpadami. Coca-Cola w ramach ambicjiWorld Without Waste planuje do 2030 poddawać recyklingowi taką samą liczbę puszek i butelek, jaką sprzedaje konsumentom. Dodatkowo zdecydowała się także udostępnić konkurencji swój projekt butelki PlantBottle, która w 30 proc. wykonana jest z materiałów pochodzenia roślinnego.

 

Planeta bez odpadów to realna wizja, o ile zmieni się nasz sposób myślenia. To od naszych działań zależy, jaki będzie dalszy ciąg historii o śmieciach.

 

 

Sprawdź czy pamiętasz

W których latach rozpowszechnił się recykling na szeroką skalę w Stanach Zjednoczonych i Europie?

11 lat do świata bez odpadów

Czy to możliwe? Coca-Cola podjęła ambitne wyzwanie: do 2030 pomoże w zbieraniu i poddawaniu recyklingowi tylu butelek i puszek, ile trafia do konsumentów. Dzięki temu opakowania dostaną drugie i kolejne życie, a obieg zostanie zamknięty!

dowiedz się więcej

Partnerzy:

Dziękujemy!

Przed nami jeszcze dużo pracy,
ale wierzymy, że razem damy radę!

Możesz zrobić jeszcze więcej
działaj