Oszczędzanie wody - co ty możesz zrobić?
Dbajmy wspólnie o środowisko. Nawet najmniejsze czynności złożone razem dają wymierny rezultat. Podejmij działanie dla dobra planety już dziś! Tekst został przygotowany przez przez Fakt we współpracy z Fundacją Coca-Cola.
Polska wysycha. Po bardzo suchej zimie nastała wiosna, która również nie jest wystarczająco deszczowa. W dodatku eksperci zapowiadają, że lato będzie upalne. Ten rok upłynie nam więc pod znakiem nie tylko pandemii, ale i ograniczonego dostępu do wody. Czarny scenariusz jest taki, że zabraknie jej nawet w kranach.

źródło: iStock

źródło: iStock

1. Ogranicz zużycie wody

Przeciętny człowiek każdego dnia zużywa około 150 litrów wody. Wykorzystuje ją do picia, gotowania, kąpieli, prania czy mycia naczyń. Ilość zużywanej wody można zmniejszyć wybierając krótki prysznic zamiast leżenia w wannie, zmieniając pralkę na bardziej ekologiczną i rezygnując z ręcznego mycia naczyń na rzecz dobrej zmywarki (wykorzystuje znacznie mniej wody). Należy też pamiętać o tym, by zarówno pralka, jak i zmywarka były pełne w chwili, kiedy zdecydujemy się je uruchomić.

W przypadku picia i gotowania niewiele możemy zrobić, ale ograniczanie zużycia wody do higieny jest już stosunkowo proste. Wyłączajmy wodę w trakcie szczotkowania zębów czy golenia. Podczas mycia rąk zmniejszmy strumień. Napraw cieknący kran i zawsze dokładnie go dokręcaj. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie w kranie perlatora - nakładki napowietrzającej wodę. Warto wymienić też baterię na jednouchwytową (ogranicza zużycie wody).

źródło: iStock

źródło: iStock

2. Wykorzystuj "szarą" wodę

Ze 150 litrów wody zużywanych codziennie przez człowieka mniej niż połowa musi być idealnie czysta. Większość możemy zastąpić deszczówką lub tzw. szarą wodą. I tak, kiedy gotujemy ziemniaki czy makaron, przecedzony płyn możemy zebrać do plastikowych butelek albo do miski. Doskonale nadawać się on będzie do podlewania kwiatów czy trawnika.

3. Zbieraj deszczówkę

Zbiornik na deszczówkę to prosty i bardzo ekologiczny sposób na wykorzystanie opadów - z tego rozwiązania mogą skorzystać zwłaszcza osoby mieszkające poza miastem albo w domach jednorodzinnych. Taka woda nadaje się do podlewania, sprzątania (mycia podłóg czy okien) czy zmywania naczyń. Ze względu na to, że deszczówka jest miękka, doskonale sprawdzi się też przy myciu włosów - będą bardziej miękkie i zdrowsze.

źródło: iStock

źródło: iStock

4. Korzystaj z tego, co masz

Jeśli nie mamy możliwości zbierania deszczówki, bo mieszkamy w mieście i nie mamy ogrodu, postawmy na "szarą" wodę. Nią też można umyć podłogi czy samochód. Dobrym i stosunkowo prostym pomysłem jest wybranie wody po kąpieli przy pomocy wiadra, a następnie przelanie jej do plastikowych butelek. Takie rezerwy można wykorzystywać również do spłukiwania toalety. "Szara" woda, podobnie jak deszczówka, jest dobrym zabezpieczeniem na wypadek, gdyby w wyniku suszy zabrakło tego płynu w kranie.

źródło: iStock

źródło: iStock


11 lat do świata bez odpadów

Czy to możliwe? Coca-Cola podjęła ambitne wyzwanie: do 2030 pomoże w zbieraniu i poddawaniu recyklingowi tylu butelek i puszek, ile trafia do konsumentów. Dzięki temu opakowania dostaną drugie i kolejne życie, a obieg zostanie zamknięty!

dowiedz się więcej

Strona powstała we współpracy z:

Dziękujemy!

Przed nami jeszcze dużo pracy,
ale wierzymy, że razem damy radę!

Możesz zrobić jeszcze więcej
działaj