Tyle symboli! Czym się kierować podczas segregacji?
Podczas segregacji śmieci często zadajemy sobie pytanie, do jakiego pojemnika powinniśmy wrzucić dane opakowanie. Nie zawsze przecież wiemy, z jakiego zostało zrobione materiału. Jak ułatwić sobie segregację? Zacznij patrzeć na symbole umieszczone na etykietach produktu. O czym informują nas najważniejsze piktogramy na opakowaniach? Poznajmy je!

Na każdej etykiecie opakowaniowej znajduje się wiele piktogramów, ale tylko niektóre z nich informują o tym, jak postępować z pustym opakowaniem. Inne dotyczą zawartości – na przykład mówią, w jaki sposób składniki produktu mogą oddziaływać na nasze zdrowie (to ważna informacja np. dla alergików).

Wielu producentów czy sieci wprowadza także własne oznakowania graficzne opakowań, aby ułatwić konsumentom ich segregowanie. Mają zwykle kolory odpowiadające pojemnikom, do których powinniśmy je wrzucić. Piktogramów jest dużo i ciągle powstają nowe, gdyż zasady oznakowywania nie zostały jeszcze prawnie zunifikowane. Warto jednak nauczyć się rozpoznawać te podstawowe – to znacznie ułatwi nam poprawne segregowanie śmieci, a przede wszystkim umożliwi ich recykling.

1. Opakowanie podlegające recyklingowi

Trójkąt utworzony z trzech zielonych strzałek to podstawowy znak, który świadczy o tym, że opakowanie na pewno nadaje się do recyklingu. Spokojnie więc możemy umieścić je we właściwym pojemniku na odpady. Dodatkowo, w środku zielonego trójkąta coraz częściej znajdziemy liczbę, która oznacza, w ilu procentach takie opakowanie składa się z surowców pozyskanych z recyklingu. Czasem także podaje się nazwę materiału, z którego wytworzono dany produkt ekologiczny. Jeśli takiego oznaczenia nie ma, a nie jesteśmy pewni, do którego pojemnika wrzucić opakowanie, szukajmy na etykiecie kolejnego piktogramu oznaczającego np. aluminium czy plastik.

2. Zielony Punkt

Zielony Punkt to znak ekologiczny używany już w 170 krajach na całym świecie. Nie oznacza, że ten produkt nadaje się do recyklingu, ale świadczy o tym, że w przypadku tego opakowania producent wniósł już opłatę za jego wtórne przetworzenie, na rzecz krajowej organizacji odzysku opakowań.

Oba symbole znajdziemy np. na etykiecie Coca-Cola. A także dodatkową informację, o tym żebyśmy nie zapomnieli o umieszczeniu opakowania w żółtym pojemniku – tylko w taki sposób butelka może być ponownie wykorzystana.

3. Aluminium

Tego typu oznakowanie najczęściej spotkamy na puszkach. Symbol informuje nas, że opakowanie zostało wykonane z aluminium. To surowiec, który w stu procentach podlega recyklingowi. Aluminium zawarte w puszkach może być przetwarzane w nieskończoność, bez utraty właściwości metalu. Podobnie jest z innych metalowymi elementami, dlatego warto wrzucać je do odpowiedniego pojemnika.

4. Rodzaje plastiku

Symbol złożony z trzech strzałek tworzących trójkąt informuje nas o możliwości recyklingu. Po drugie – dzięki umieszczonej w środku piktogramu cyfrze dowiemy się, z jakiego rodzaju tworzywa powstało.

Oto siedem najpopularniejszych, używanych m.in. w przypadku żywności. Pełna lista liczy prawie 100 pozycji i znajdziemy ją np. tutaj: https://en.wikipedia.org/wiki/Recycling_codes

1) Opakowania PET

Politereftalan etylenu. To tworzywo jest bardzo często stosowane np. do produkcji butelek na napoje lub olej czy naczynia jednorazowego użytku, a także różne włókna sztuczne, np. poliester, polar. W pełni nadaje się do recyklingu.

2) Opakowania HDPE

Polietylen wysokiej gęstości. Należy do grupy bezpiecznych plastików dla żywności i jest używany np. do produkcji butelek na mleko. Robi się z niego także torby, zabawki czy pojemniki wielofunkcyjne. W pełni nadaje się do recyklingu.

3) Opakowania PVC

Polichlorek winylu. Używany jest do owijania produktów na tackach. Z niego także produkowane są torebki do pakowania produktów sypkich w supermarketach. Nie nadaje się do użycia w mikrofalówce, ponieważ wydziela toksyny. Recykling niemożliwy..

4) Opakowania LDPE

Polietylen niskiej gęstości. Jest to bezpieczny materiał używany do produkcji np. opakowań na ketchup, folii spożywczej, torebek foliowych. W pełni nadaje się do recyklingu.

5) Opakowania PP

Polipropylen wielokrotnego użytku. Należy do grupy bezpiecznych tworzyw sztucznych i jest często wykorzystywany do produkcji rozmaitych opakowań przeznaczonych do kontaktu z żywnością. W pełni nadaje się do recyklingu.

6) Opakowania PS

Polistyren, czyli styropian. Uznany został za niebezpieczny i zgodnie z przepisami, do 2021 roku produkty jednorazowego użytku wykonane z tego tworzywa sztucznego, w tym styropianowe pojemniki do żywności oraz kubeczki, zostaną objęte zakazem sprzedaży w UE. Nie nadaje się do recyklingu.

7) Opakowania INNE

To grupa najbardziej zróżnicowana, gdyż znajdują się tu zarówno bezpieczne opakowania z Tritanu (często robi się z niego ekologiczne butelki), ale także plastiki o właściwościach toksycznych. Warto więc szukać innych oznaczeń, czy na pewno nadają się do recyklingu.

5. Symbol ponownego wykorzystania

Dwie strzałki, zwrócone w przeciwnych kierunkach informują nas, że opakowanie nadaje się do ponownego wykorzystania. Umieszcza się go m.in. na szklanych butelkach.

6. Opakowanie biodegradowalne

Ten piktogram to znak ekologiczny, który świadczy o tym, że opakowanie jest biodegradowalne. Znajdziemy go na opakowaniach, które mogą być kompostowane wraz z odpadami organicznymi, ponieważ rozkładają się podczas kompostowania i nie uwalniają substancji szkodliwych dla środowiska. Etykieta ekologiczna jest przyznawana przez DIN CERTCO (Niemiecki Instytut Standaryzacji lub TUV Austria). Co istotne, autentyczny jest tylko piktogram z unikatowym numerem nadawanym producentowi przez firmę certyfikującą. Jeśli znajdziemy znaczek bez numeru certyfikatu, będzie to oznaczało, że został wykorzystany nieprawnie. Nie możemy mieć wtedy pewności, że opakowanie faktycznie jest biodegradowalne.

7. Dbaj o czystość

To symbol przypominający nam o tym, że opakowanie po zużyciu zawartości należy wyrzucić do kosza.


11 lat do świata bez odpadów

Czy to możliwe? Coca-Cola podjęła ambitne wyzwanie: do 2030 pomoże w zbieraniu i poddawaniu recyklingowi tylu butelek i puszek, ile trafia do konsumentów. Dzięki temu opakowania dostaną drugie i kolejne życie, a obieg zostanie zamknięty!

dowiedz się więcej

Strona powstała we współpracy z:

Dziękujemy!

Przed nami jeszcze dużo pracy,
ale wierzymy, że razem damy radę!

Możesz zrobić jeszcze więcej
działaj