Segregacja to przemyślany i logiczny system śmieci do podziału!
Plastikowe opakowania to duża wygoda, ale też duża odpowiedzialność. Na stronie Świat bez odpadów dowiesz się, że opakowania mogą mieć drugie życie. Tekst został przygotowany przez Fakt24 we współpracy z Fundacją Coca-Cola.
Coraz więcej Polaków zdaje sobie sprawę, że dbanie o środowisko jest konieczne. Niestety jednak spora część z nas woli o tym zapominać i szukać wytłumaczeń swojej postawy. Zwykle wynika to zresztą nie ze złej woli, lecz niewiedzy...

Najczęściej stosowana antyekologiczna wymówka dotyczy czegoś, co każdy z nas może zrobić: segregacji śmieci. Brzmi ona zwykle tak: po co ta segregacja, skoro później po odpady przyjeżdża jedna śmieciarka. Otóż rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Okazuje się bowiem, że...

jedna śmieciarka wystarczy?

Jest kilka typów samochodów do zbierania śmieci. Zabudowy są jedno-, dwu- lub nawet trzykomorowe. I już sprawa staje się nieco bardziej przejrzysta, prawda? Ot, po prostu każda frakcja segregowanych odpadów trafia do innej części skrzyni ładunkowej śmieciarki.

Wszystko jest tak fajnie zorganizowane, że nie ma tu miejsca na błąd ludzki. Nie ma szans na pomyłkę operatora obsługującego mechanizm wyboru komór i umieszczenie zawartości kontenera, np. ze szkłem w przedziale na papier, bowiem wszystko odbywa się automatycznie. W kontenerach na odpady umieszczony jest chip, który bez udziału człowieka dogaduje się z systemem otwierania odpowiednich przedziałów w samochodzie. Tak, system odbioru i segregacji śmieci jest bardzo zaawansowany technologicznie.

Oczywiście nie wszystkie używane w Polsce śmieciarki są wielokomorowe. Jednak jak zapewniają przedstawiciele warszawskiego MPO (Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania) samochody jednokomorowe przyjeżdżają tylko po jedną frakcję odpadów. Wspomniany wcześniej chip i czytnik umieszczony w aucie nie pozwolą pomylić kontenerów. Zatem to naprawdę działa. Niestety jednak system jest narażony na...

błąd ludzki.

I najrzadziej występuje on w systemach miejskich segregacji odpadów. Tu wszystko od odbioru śmieci po sprawdzenie, czy są one odpowiednio podzielone wykorzystuje technologię. W nowoczesnej sortowni odpadów można sprawdzić nawet kolor śmieci przelatujących przez specjalną bramkę na taśmociągu. Błędy zdarzają się więc najczęściej w pierwszej fazie segregacji, czyli w domach lub gdy wyrzucamy śmieci do nieodpowiedniego pojemnika.

Faktycznie wystarczy rzut oka na kontener osiedlowy (na dowolnym osiedlu), by przekonać się, że nie potrafimy segregować śmieci. A może po prostu nie traktujemy tego wystarczająco poważnie? Tymczasem, gdy pracownicy odbierający odpady zobaczą w kontenerze nieodpowiedni worek, cały pojemnik trafia do sekcji zmieszane.

I tu uwaga! Coraz częściej zdarzają się kary za brak segregowania odpadów. Jeśli zatem nawet jedna osoba na osiedlu ma lekkomyślne podejście i wyrzuca swoje śmieci gdziekolwiek, kara nałożona być powinna na wszystkich mieszkańców, czyli na spółdzielnię lub wspólnotę.

Problematyczne odpady

Z klasyfikacją niektórych odpadów możemy mieć kłopot. No bo do którego pojemnika wrzucić np. żarówkę? A gdzie wywalić stary telewizor? Zbieraniem baterii, żarówek i starego sprzętu elektronicznego zajmują się Punty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Informacje o punktach zbiórki są zwykle na stronie internetowej gminy.

Z kolei tzw. odpady gabarytowe (czyli stare meble i wszystko to, co nie mieści się w kontenerze) odbierane jest zgodnie z harmonogramem, który powinien się znajdować w zarządzie spółdzielni, wspólnoty lub u administratora domu czy osiedla. Informacje o datach można także uzyskać w firmie odbierającej odpady na danym terenie.

W PSZOK oddaje się także materiały niebezpieczne, takie jak domowa chemia. Wrzucenie np. żrących substancji na bazie kwasów do jakiegokolwiek pojemnika na odpady może zagrażać czyjemuś zdrowiu i jest surowo zabronione.

Zanim wrzucisz do pojemnika:

• odkręć metalowe i plastikowe nakrętki z butelek,

• zgnieć plastikowe butelki, puszki i kartony,

• odpady bio i szkło wyrzucaj bez worków,

• opróżnij pojemniki z resztek jedzenia.

Jak powinniśmy dzielić odpady

szkło: opakowania szklane, w szczególności puste butelki, słoiki, opakowania po kosmetykach

metale i tworzywa sztuczne: butelki plastikowe, zakrętki od butelek i słoików, plastikowe opakowania, kartony po sokach i mleku, puszki po napojach i żywności

papier: opakowania z papieru i tektury (niezanieczyszczone np. wyrobami spożywczymi!), gazety, czasopisma, ulotki, kartony, zeszyty (bez okładek, bo one pokryte są zwykle tworzywem sztucznym), papier biurowy

odpady bio: odpadki warzywne i owocowe, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, zwiędłe kwiaty oraz rośliny doniczkowe, resztki jedzenia bez mięsa, kości oraz tłuszczów zwierzęcych

odpady zmieszane: odpady pozostałe po wysegregowaniu pozostałych frakcji, czyli tylko wszystko to, czego nie udało się rozdzielić do pojemników na odpady segregowane lub czego nie można oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Tu także trafiają np. pudełka po ciastach z cukierni i inne odpady zanieczyszczone produktami żywnościowymi.


11 lat do świata bez odpadów

Czy to możliwe? Coca-Cola podjęła ambitne wyzwanie: do 2030 pomoże w zbieraniu i poddawaniu recyklingowi tylu butelek i puszek, ile trafia do konsumentów. Dzięki temu opakowania dostaną drugie i kolejne życie, a obieg zostanie zamknięty!

dowiedz się więcej

Strona powstała we współpracy z:

Dziękujemy!

Przed nami jeszcze dużo pracy,
ale wierzymy, że razem damy radę!

Możesz zrobić jeszcze więcej
działaj