Największe mity na temat segregacji i troski o środowisko
Plastikowe opakowania to duża wygoda, ale też duża odpowiedzialność. Na stronie Świat bez odpadów dowiesz się, że opakowania mogą mieć drugie życie. Tekst został przygotowany przez Onet we współpracy z Fundacją Coca-Cola.
Troskę o środowisko przejawia dziś coraz więcej osób. Wielu z nas deklaruje, że segreguje śmieci, oszczędza wodę i dba o środowisko na różne sposoby. Taka wiadomość cieszy i daje nadzieję.

Deklaracja działań prośrodowiskowych to bardzo wiele, jednak realną zmianę przynosi mądre działanie. Często dłuższa rozmowa pokazuje, że nasza wiedza na temat tego, co służy środowisku, wciąż jest niewielka, a w niektórych przypadkach błędna. To żaden wstyd, ale zdecydowanie warto się dokształcać. Rozprawiamy się z kilkoma największymi mitami dotyczącymi segregacji śmieci i troski o środowisko.

MIT nr 1: Mała zmiana nic nie znaczy

Nieprawda! Docierają do nas informacje o rozmiarach zniszczenia środowiska, o katastrofie klimatycznej i niewyobrażalnej ilości śmieci na lądach i w oceanach. Nic dziwnego, że czujemy się przytłoczeni. W dodatku świadomość, że najwięcej zależy od wielkich producentów, sprawia, że czujemy się bezradni. Tymczasem działania pojedynczego człowieka naprawdę przynoszą zmianę. Czy wiesz, że każda wykorzystana ponownie szklana butelka to oszczędność energii potrzebnej do oświetlenia pokoju żarówką przez cztery godziny?

Również inne liczby przemawiają za tym, że małe gesty składają się na duże zmiany: czy wiesz na przykład, że aby uratować jedno drzewo, wystarczy 59 kg makulatury? Albo że butelka PET wyrzucona do żółtego pojemnika nie będzie wcale jednorazowa? Już z 35 butelek PET można wyprodukować bluzę z polaru[1] albo... kolejne butelki PET.

Nie tylko wyrzucanie śmieci do odpowiednich koszy ma znaczenie. Większość z nas przyznaje, że by zrobić tylko jedną herbatę, gotuje za dużo wody. Tymczasem ten nadmiar gotującej się wody też potrzebuje energii. Obliczono, że cała zbędna energia zużyta dziennie na jej gotowanie wystarczyłaby do oświetlenia przez jedną noc wszystkich ulic Anglii[2]!

MIT nr 2: Odpady i tak są mieszane w śmieciarkach

To nieprawda! Do odbioru posegregowanych odpadów wykorzystywane są dwa typy pojazdów. W nowoczesnych śmieciarkach znajdują się specjalne przegrody, do których trafiają poszczególne frakcje odpadów. Jeżeli w komorze śmieciowej w danym pojeździe takich przegródek nie ma, to znaczy, że jest on przeznaczony do odbioru konkretnego rodzaju śmieci, a pozostałe odpady będą odebrane przez inną śmieciarkę lub w inny dzień.

MIT nr 3: Wszystko da się zrecyklingować

Niestety nie, ale prawdopodobnie recyklingowi można poddać więcej śmieci, niż ci się wydaje. Warto jednak rozsądnie wybierać produkty, które kupujemy, upewniając się, że zostawią po sobie jak najmniej odpadów niesegregowalnych. Przykładem opakowania, które nie nadaje się do recyklingu, są na przykład dość popularne, dostępne w wielu sklepach sieciowych papierowe torebki z foliowym okienkiem na pieczywo. Sięgamy po nie, myśląc, że papierowe opakowanie będzie lepsze niż plastikowa torebka, jednak w tym przypadku lepszy byłby woreczek plastikowy niż zmieszany, który sprawia, że ani plastiku, ani papieru nie można odzyskać. W dodatku zatłuszczony papier w ogóle nie nadaje się do recyklingu. Mądre zakupy i dobrze prowadzona segregacja spowodują, że nasz kosz na odpady zmieszane prawdopodobnie będzie zawierał najmniej śmieci. Pozostałe zaś trafią do pojemnika na plastik i tworzywa sztuczne lub na papier. Osobno sortujemy również nietłuczone szkło oraz – jeśli mamy taką możliwość – odpady, które mogą trafić na kompost. Pamiętaj, że im prostsze opakowania, tym łatwiej je posegregować – plastikowe i szklane butelki oraz tekturowe opakowania w sortowni zyskają drugie życie, podczas gdy puszki z plastikową wyściółką czy tetrapaki (czyli kartony po mleku czy sokach) to już nieco większy problem.

Fot. Alfonso Navarro / Unsplash

Fot. Alfonso Navarro / Unsplash

Jeżeli twój kosz na odpady zmieszane jest często najbardziej napełniony, sprawdź, czy na pewno dobrze segregujesz śmieci; wiele pomocnych informacji, jak właściwie to robić, można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych miast i gmin lub na stronach poświęconych kwestii recyklingu – zobacz na przykład naszą infografikę na temat segregowania nietypowych odpadów. Jeśli zaś trudno ci się zmotywować do poprawnej segregacji, wyobraź sobie, że każdy produkt, który trafi do odpowiedniego pojemnika, otrzyma drugie życie, co przyczyni się do zaoszczędzenia ogromnych ilości energii i surowców.

MIT nr 4: Troska o środowisko jest kosztowna

Nieprawda! Recykling to oszczędność ograniczonych zasobów naturalnych, a także zmniejszenie szkodliwego wpływu na środowisko. Przetworzenie surowców, na przykład plastikowych lub metalowych, wymaga zużycia znacznie mniejszej ilości wody niż ich produkcja. O kosztach warto też myśleć długoterminowo: recykling pozwala obniżyć emisję trujących gazów do atmosfery nawet o 95%! Tym samym ogranicza to koszty niwelowania szkodliwego wpływu zanieczyszczeń. Recykling to również oszczędność ropy naftowej i zużycia energii oraz mniej wysypisk śmieci. I choć bezpośredni koszt wywozu odpadów na składowisko jest niższy niż ich przetworzenia, to jednak faktyczne wydatki związane z utrzymywaniem składowisk, ograniczaniem ich wpływu na środowisko i rekultywacją przyległych do nich obszarów są znacznie wyższe.

MIT nr 5: Biodegradowalne znaczy dobre dla środowiska

Tak mogłoby się wydawać, ale to zależy od kilku czynników. Biodegradowalność to cecha materiału, która oznacza, że poddaje się on naturalnemu rozkładowi w środowisku naturalnym. Przykłady biodegradowalnych śmieci to produkty wykonane z włókien celulozy, na przykład kawałek chleba, resztki jedzenia lub nawet kawałek papieru czy niektóre opakowania na owoce i warzywa dostępne w sklepach. Jeśli trafią one do miejsca, w którym mogą się swobodnie rozkładać, wówczas cząsteczki węgla zawarte w takim materiale zostają uwolnione do atmosfery jako dwutlenek węgla.

Jednak większość naszych śmieci nie kończy w środowisku naturalnym! Odpady, które produkujemy, najczęściej trafiają na wysypisko. Tam cząsteczki węgla rozkładają się w odmienny sposób ze względu na ograniczony dostęp tlenu (na składowiskach śmieci jest ciasno i gorąco). Te same cząsteczki stają się metanem, a metan jest 25 razy silniejszym gazem cieplarnianym niż dwutlenek węgla. Dlatego produkty biodegradowalne są dobre dla środowiska tylko wówczas, gdy trafią do recyklingu (na przykład papier) lub na kompost! W Polsce mamy pojemniki przeznaczone na takie właśnie odpady (kolor brązowy). Należy jednak koniecznie pamiętać, by oddzielać je od odpadów zmieszanych.

[1] https://naszesmieci.mos.gov.pl/sens-recyklingu

[2] https://www.ted.com/talks/leyla_acaroglu_paper_beats_plastic_how_to_rethink_environmental_folklore/transcript


11 lat do świata bez odpadów

Czy to możliwe? Coca-Cola podjęła ambitne wyzwanie: do 2030 pomoże w zbieraniu i poddawaniu recyklingowi tylu butelek i puszek, ile trafia do konsumentów. Dzięki temu opakowania dostaną drugie i kolejne życie, a obieg zostanie zamknięty!

dowiedz się więcej

Strona powstała we współpracy z:

Dziękujemy!

Przed nami jeszcze dużo pracy,
ale wierzymy, że razem damy radę!

Możesz zrobić jeszcze więcej
działaj