Masz plastikowe butelki w domu? Oto, do czego możesz je ponownie wykorzystać
Plastikowe opakowania to duża wygoda, ale też duża odpowiedzialność. Na stronie Świat bez odpadów dowiesz się, że opakowania mogą mieć drugie życie. Tekst został przygotowany przez Fakt24 we współpracy z Fundacją Coca-Cola.
Plastik ma ostatnio złą renomę i coraz częściej staramy się go zastępować tworzywami odnawialnymi. Ale całkowicie z naszego życia wyeliminować się go nie da. Zamiast jednak zacząć nienawidzić wszystko, co plastikowe, powinniśmy postawić na racjonalną gospodarkę i recykling tego surowca. Bo tym właśnie plastik jest. Oczywiście na im większą skalę, tym lepiej, ale możemy to robić także w domowym zaciszu.

Dla dobra naszej planety rządy podejmują bardziej ekologiczne działania i starają się wyznaczać takie kierunki w polityce. Jednakże sama zmiana prawa nie wystarczy, potrzebna jest przede wszystkim zmiana świadomości wszystkich członków społeczeństwa: rządzących, biznesmenów, producentów i konsumentów. Wspomnieliśmy wcześniej, że plastik to surowiec, ale nie chodzi tylko o jego potencjał w recyklingu (a ten jest duży). Zużyte plastikowe opakowania możemy wykorzystać ponownie także sami w domu. Proponujemy kilka przykładów takich rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla każdego. Najlepsze jest w nich to, że są nie tylko łatwe i często szybkie do zrobienia, ale przede wszystkim wyjątkowo tanie!

1. Doniczki na zioła

iStock

iStock

Kto z nas nie lubi dodać świeżej bazylii, oregano czy szczypiorku do potraw? Zamiast kupować gotowe roślinki w supermarkecie, możemy wyhodować je sami, a z plastikowych butelek można zrobić świetne doniczki na zioła. Mogą być nawet lepsze i bardziej funkcjonalne niż te tradycyjne. Do tego wyjdzie nam to znacznie taniej niż kupno dojrzałych roślin, a i satysfakcja będzie niemała.

Jak zrobić doniczkę?

- umyj butelkę

- przetnij ją na pół

- górną połowę włóż do dolnej szyjką do dołu, w ten sposób powstanie lejek, którym będzie spływał nadmiar wody

- nasyp ziemi, na początek wrzuć większą grudkę, by przykryła lejek

- na wierzchu posadź nasionka i przysyp niewielką ilością ziemi

Po kilku dniach – w zależności od roślinki – pojawią się pierwsze pędy. Na czym polega wyższość takiej doniczki nad tradycyjną? Jest mniejsza, więc można więcej ich zmieścić na parapecie. Dzięki temu, że ścianki są przejrzyste, możemy zobaczyć system ukorzenienia. To nie tylko fajnie wygląda, ale też pozwoli nam się zorientować, kiedy w razie potrzeby najlepiej przesadzić roślinę. Proces ten będzie również o wiele łatwiejszy niż przy tradycyjnej doniczce – jest mniejsze ryzyko uszkodzenia rośliny. Do tego łatwiej będzie wykorzystać ponownie wodę, która spłynęła na dno.

2. Ochraniacz na smartfona do roweru

Jeśli jeździsz rowerem, to z pewnością korzystasz z aplikacji treningowych w smartfonie. Pokazują nam, ile przejechaliśmy, gdzie, jak szybko itd. itp. Najlepiej jest mieć wówczas smartfon umieszczony przed sobą, na kierownicy. Wtedy możemy wygodnie śledzić np. liczbę pokonanych kilometrów czy spalonych kalorii. Problem pojawia się, gdy jeździmy podczas deszczu. Są pokrowce na smartfony, które możemy umieścić na ramieniu, ale nie możemy wtedy na bieżąco monitorować naszych osiągów. Z butelki możemy zrobić prosty i wyjątkowo tani ochraniacz na smartfon. Wystarczy odciąć jej górną część, a w jednym z boków zrobić otwór na uchwyt pod telefon. W ten sposób powstanie mała budka, która osłoni nasze urządzenie z boku i z góry, a od dołu będziemy mieć do niego stosunkowo swobodny dostęp.

3. Szufelka

Masz kota? Jeśli tak, to ten punkt jest dla ciebie. Z plastikowej butelki z uchwytem możemy zrobić świetną szufelkę do żwirku. Zresztą jej zastosowanie może być znacznie szersze, po prostu właścicielowi jednego sierściucha to pierwsze, co przychodzi do głowy. Prawdopodobnie doskonale sprawdzi się też na spacerach z psem. Wystarczy wyciąć fragment butelki na odpowiedniej wysokości, a otrzymamy proste urządzenie za ułamek sklepowej ceny. Chociaż zwykła butelka, bez rączki, ścięta po skosie pewnie też się nada.

4. Pomoc kuchenna

Często gotujesz w domu? Jeśli tak, to pewnie używasz jajek. Wszak bez nich nie może się obyć żadne ciasto. Ile razy w przepisach mieliśmy do czynienia z poleceniem oddzielenia żółtka od białka? Czynność teoretycznie banalna, ale potrafi być irytująca. Zamiast przerzucać żółtko jajka z miski do miski, możemy użyć w tym celu plastikowej butelki. Ściśniętą w połowie długości butelkę delikatnie przykładamy do żółtka, tak by przykryło ono w całości szyjkę. Gdyby zwolnimy uścisk, to siła ciśnienia wciągnie żółtko do środka.

5. Tani spryskiwacz

Nie musisz wydawać pieniędzy, by mieć równo podlany trawnik wokół domu lub swój miejski ogródek. Wystarczy, że na dnie butelki, najlepiej większej, po wodzie mineralnej albo dużej coli, zrobimy kilka regularnych dziurek, a w szyjkę włożymy koniec grodowego węża. W zależności od grubości szlaucha może być konieczne pewne jej dopasowanie, ale nie powinno ono stanowić poważnego problemu. Woda wpuszczona do butelki będzie początkowo się w niej zbierać, ale po chwili zacznie wylatywać pod ciśnieniem ze zrobionych przez nas otworów.

6. Pojemnik na domowe przybory

iStock

iStock

Z dolnej połowy butelki można zrobić przybornik na nożyczki, kredki, ołówki i inne akcesoria, które znajdują się w domowym biurze czy dziecięcym pokoju. Możemy pomalować go na różne kolory, a nawet namalować zwierzęce pyszczki. W przygotowanie takiego przybornika warto zaangażować dziecko, by wprowadzić je w tematykę ekologii i recyklingu.

7. Zabawka dla dziecka

iStock

iStock

Twoje dziecko naoglądało się kreskówek o kosmicznych przygodach niezwykłych bohaterów i chce zostać astronautą lub obrońcą galaktyki? Możesz spełnić jego marzenia prościej, niż myślisz. Weź dwie duże butelki, sklej je ze sobą bok do boku, np. za pomocą dwustronnej taśmy. Następnie pomaluj je na wybrany przez siebie, a najlepiej przez dziecko, kolor i masz gotowy plecak odrzutowy! Do wnętrza szyjek możesz przykleić paski czerwonego papieru, które będą unosić się, gdy dziecko będzie biegać. W podobnie prosty sposób możesz wykonać pistolet dla dzielnego małego łowcy przygód. Z kolei z dużej butelki po wodzie, o objętości 5 litrów, można zrobić niezły hełm dla kosmonauty lub rycerza.

8. Karmnik dla ptaków

iStock

iStock

Do wykonania karmnika potrzebujesz butelki, trochę sznurka, gwoździka, kilku starych kredek, ołówków lub drewnianych łyżek. No i oczywiście karmy dla ptaków. W butelce wykonujemy po dwie dziurki na przeciwległych ściankach. Przez nie przewlekamy wspomniane ołówki. To będą żerdzie to przysiadania. Tuż nad nimi robimy niewielkie otwory, by ptaki mogły wydziobywać z nich ziarno. Im więcej chcemy zrobić im miejsc, tym więcej musimy zrobić otworów. Po co drewniane łyżki? Oczywiście ptaszki poradzą sobie, siadając na żerdziach z ołówków, ale na końcu łyżki będą miały więcej miejsca.

9. Odstraszacz kretów

iStock

iStock

Kolejne rozwiązanie dla osób z własną zielenią. W polskich ogródkach działkowych często można zobaczyć plastikowe butelki nadziane na stalowe pręty. To chałupniczy odstraszacz kretów, które potrafią sprawić kłopot niejednemu działkowiczowi. Już drobny podmuch wiatru powoduje powstanie dźwięków, które przenoszą się po prętach w głąb ziemi, co płoszy krety. Okazuje się, że jest to metoda nad wyraz skuteczna, a co więcej – humanitarna, bo zwierzakowi nie dzieje się żadna krzywda.


11 lat do świata bez odpadów

Czy to możliwe? Coca-Cola podjęła ambitne wyzwanie: do 2030 pomoże w zbieraniu i poddawaniu recyklingowi tylu butelek i puszek, ile trafia do konsumentów. Dzięki temu opakowania dostaną drugie i kolejne życie, a obieg zostanie zamknięty!

dowiedz się więcej

Strona powstała we współpracy z:

Dziękujemy!

Przed nami jeszcze dużo pracy,
ale wierzymy, że razem damy radę!

Możesz zrobić jeszcze więcej
działaj