Jak żyć w czasie pandemii w zgodzie z filozofią less waste? 5 najważniejszych sposobów
Plastikowe opakowania to duża wygoda, ale też duża odpowiedzialność. Na stronie Świat bez odpadów dowiesz się, że opakowania mogą mieć drugie życie. Tekst został przygotowany przez Noizz we współpracy z Fundacją Coca-Cola.
COVID-19 zmienił rzeczywistość społeczną i wszyscy musimy to zaakceptować. Choć powoli wchodzimy w fazę luzowania obostrzeń to środki ostrożności, jak jednorazowe rękawiczki, maseczki czy płyny dezynfekujące, zostaną z nami jeszcze na bardzo długo. Jak w tym wszystkim spróbować podejmować działania less waste?

W ostatnim czasie dane jest nam żyć w nieco innym porządku. Żółto-czarne taśmy przy kasach i windach wyznaczają nam niezbędny dystans. Produkty ochronne, najczęściej jednorazowe, pozwalają zmniejszyć ryzyko zarażenia się koronawirusem. Wśród osób, które starają się żyć w duchu less waste pojawia się jednak pewien dyskomfort. Chodzi o kwestię ekologiczną. Trudno ograniczać wpływ na środowisko przy równoczesnym zachowaniu wszystkich zasad bezpieczeństwa sanitarnego.

Z tej okazji mamy dla was pięć prostych porad, które możecie zastosować już dziś, dzięki którym wciąż pozostaniecie eko. Zanim wprowadzicie je w życie, pamiętajcie o jednym. W tej chwili najważniejsze jest zdrowie Wasze i innych.

Przechodząc do rzeczy:

1. Dobre planowanie to podstawa. Przed każdym wyjściem do sklepu przygotuj listę zakupów, tak aby uniknąć konieczności wychodzenia po raz kolejny. Dzięki temu oszczędzisz materiały ochronne, ale też zmniejszysz ryzyko zachorowania. Rocznie nawet 200 kg naszego jedzenia (na osobę) trafia na wysypisko. Nie karm kosza na śmieci, planuj racjonalnie zakupy. Możesz zaplanować jadłospis na całym tydzień dzięki kilku dedykowanym temu aplikacjom. Tym samym zakupisz wyłącznie niezbędne produkty i nic się nie zmarnuje.

2. Wielorazowe rękawiczki i maska-origami. Polacy przyzwyczaili się do robienia zakupów w jednorazowych rękawiczkach, co zmniejsza ryzyko ewentualnego zakażenia koronawirusem. I bardzo dobrze.. Niestety, ma to swoje efekty uboczne - na chodnikach mamy foliowe “zakwitanie”, które spowodowane jest tym, że kosze na śmieci są często przepełnione, przez co odpady są roznoszone przez wiatr. Jak z tym walczyć? Jeśli kierownicy marketów nie opróżnią na czas pojemnika na odpady, to grzecznie poproś o wymianę worka na nowy, tak aby po użyciu móc wyrzucić rękawiczki w sklepie, a nie na zewnątrz. Możesz też użyć jako rękawic ochronnych czegoś, co być może sam masz. Mogą być to na przykład stare, skórzane rękawice - takie po rodzicach czy babci. Ich instrukcja obsługi jest prosta: po każdym wyjściu do sklepu po prostu dezynfekuj je płynem na bazie alkoholu. Ten sam „patent” dotyczy maseczek. Mimo że obowiązek zakrywania twarzy będzie powoli znoszony, to można przypuszczać, że większość z nas, dla własnego bezpieczeństwa, i tak będzie nosić maski przez cały czas spędzany poza domem. Zamiast korzystać z jednorazówek, warto skorzystać z tutoriali w mediach społecznościowych i samemu w domowym zaciszu zrobić własną maskę. Przykład? Polscy artyści zaprojektowali maskę-orgiami, do której wystarczy ręcznik papierowy, dwie gumki recepturki i zszywacz. A jeśli nie chce ci się robić własnej, znajdź w swoim środowisku lokalnym szwaczki, które szyją maski wielorazowe i daj im zarobić w tych trudnych czasach.

3. Płyny antybakteryjne w dużych opakowaniach. W ostatnim czasie na półkach sklepowych obserwujemy istne zatrzęsienie preparatów dezynfekujących opartych na alkoholu. Do wyboru, do koloru: żele, płyny, aerozole, a do tego różne zapachy i wygodne dozowniki. Niestety, większość z nich sprzedaje się w malutkich opakowaniach, przez co siłą rzeczy generujemy dużą ilość opadów. Dla dobra planety starajmy się nie ulegać „żelomanii”. Gdy już ustalimy, który preparat najbardziej przypadł nam do gustu, kupmy duże opakowanie takiego płynu - na przykład 1 litr. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzimy kilka złotych, bo większe produkty są na ogół trochę tańsze w przeliczeniu na litr, ale również przyczynimy się do czystszej planety.

4. Segregacja śmieci. W sieci pojawiły się opinie, że na czas pandemii powinniśmy zrezygnować z segregacji odpadów. Nie powinniśmy ich jednak słuchać. Wrzucanie odpadów do odpowiednich pojemników stanowi fundament recyklingu. Dzięki temu zużyte opakowania zostaną przetworzone i wykorzystane ponownie, otrzymując drugie życie. Domykanie gospodarki obiegu zamkniętego jest niezbędne, jeśli chcemy żyć w czystym i zdrowym środowisku lub ekosystemie. Dlatego ważne, by nawet w czasie pandemii zachęcać i tłumaczyć swoim najbliższym, jak wielkie znaczenie ma wrzucanie odpadów do odpowiednich pojemników. Więcej informacji na temat właściwego segregowania odpadów w sytuacji izolacji/kwarantanny znajdziesz na stronach www.gov.pl. Pamiętaj - korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych lub podawanych przez instytucje rządowe.

5. Eko-lifehacki. Jest wiele ekologicznych trików, które pomogą nam przejść przez pandemię w duchu less waste. Przede wszystkim możemy po prostu zastanowić nad kupowaniem nowych rzeczy, dzięki czemu zaoszczędzimy trochę pieniędzy. Wykorzystaj ten czas na naprawę starych, ale wciąż sprawnych przedmiotów. A jeśli już coś się zepsuje, poszukaj w internecie, jak to naprawić. To samo tyczy się resztek jedzenia. Istnieje wiele poradników i szkoleń, jak gotować, wykorzystując absolutnie wszystkie możliwe składniki - nawet obierki (jeden z poradników znajdziesz tutaj). Wykorzystuj "śmieci” - ze wszystkich przedmiotów - tektury, butelek, zakrętek, kapsli - możesz zrobić zabawki dla dziecka.


11 lat do świata bez odpadów

Czy to możliwe? Coca-Cola podjęła ambitne wyzwanie: do 2030 pomoże w zbieraniu i poddawaniu recyklingowi tylu butelek i puszek, ile trafia do konsumentów. Dzięki temu opakowania dostaną drugie i kolejne życie, a obieg zostanie zamknięty!

dowiedz się więcej

Strona powstała we współpracy z:

Dziękujemy!

Przed nami jeszcze dużo pracy,
ale wierzymy, że razem damy radę!

Możesz zrobić jeszcze więcej
działaj