Plastikowe opakowania to duża wygoda, ale też duża odpowiedzialność. Na stronie Świat bez odpadów dowiesz się, że opakowania mogą mieć drugie życie. Tekst został przygotowany przez Onet we współpracy z Fundacją Coca-Cola.
- Nasz cel jest prosty: chcemy, by nasze opakowania nie pozostawiły jakiegokolwiek śladu na naszej planecie i nie miały negatywnego wpływu na środowisko. Zdajemy sobie sprawę, że nie wystarczy produkować napojów. Trzeba też brać odpowiedzialność za to, co się dzieje z naszymi opakowaniami - mówi w programie “Onet Rano.” Anna Solarek, dyrektor korporacyjny Coca-Cola Polska.

Projekt „World Without Waste” czyli Świat Bez Odpadów, który rozpoczął się w 2018 roku, zakłada, że do 2030 roku Coca-Cola pomoże w zbieraniu i poddawaniu recyklingowi tylu butelek i puszek, ile od firmy trafia do konsumenta. Dzięki temu ogromna ilość tych surowców będzie krążyć w obiegu, dostając drugie życie.

Wielka plama śmieci

W połowie lat 90. na środku Oceanu Spokojnego odkryto skupisko odpadów ważące ponad 87 tysięcy ton. Wielka Pacyficzna Plama Śmieci każdego roku zwiększa swoją objętość. Jest to zaledwie jeden dobitny przykład tego, jakie zagrożenie stanowi nadmierna ilość odpadów opakowaniowych i jak pilna jest potrzeba wprowadzania zrównoważonych rozwiązań.

GettyImages

GettyImages

Na drugim biegunie mamy jednak informację, że plastiku, który jest obecnie największym problemem, jeśli chodzi o śmieci zagrażające środowisku, nie da się wyeliminować. Możemy go znaleźć w produktach codziennej potrzeby, wykorzystywany jest w medycynie, motoryzacji, elektronice i nie ma możliwości, by się bez niego obyć. W odpowiedzi na te dwa przeciwstawne zjawiska rozpoczęła się akcja „World Without Waste” – „Świat bez odpadów”. To właśnie ambicja firmy Coca-Cola, której plastikowe butelki każdego dnia używane są na całym globie. Jako duża firma produkująca opakowania zdaje sobie sprawę, że jest częścią problemu zanieczyszczenia świata tworzywami sztucznymi, ale chce być też częścią jego rozwiązania.

Opakowania z wykorzystanego już plastiku

Jak wynika z badań, na polski rynek do obrotu wprowadzanych jest 220 tys. ton PET rocznie, przy czym recykluje się z nich 37,4 proc. Dla porównania Niemcy ze 100 butelek PET wprowadzonych do obrotu odzyskują 92. Podobną liczbę Norwedzy. Z kolei Polska zaledwie 35 butelek.

- Coca-Cola podejmuje wiele działań w związku z tym problemem. Rozmawiamy z przedstawicielami rządu, z organizacjami pozarządowymi, zamierzamy wspólnie coś z tym zrobić. Musimy współpracować. Chcemy, by nasze opakowania chociaż w 50 procentach były stworzone z wykorzystanego już wcześniej plastiku. Do tego kluczowa jest właściwa segregacja – podkreśla Solarek, dyrektor korporacyjny Coca-Cola Polska.

Jak dobrze segregować odpady?

GettyImages

GettyImages

Pytanie o segregację odpadów zadaje sobie w ostatnim czasie coraz więcej Polaków. Jak robić to skutecznie? - Najprostszą rzeczą, którą może podjąć każdy z nas to wyrzucenie opakowań do właściwego pojemnika. Nie musimy mieć w domu pięć pojemników, wystarczą dwa: jeden z odpadami bio, drugi z resztą, po czym pozostałe odpady segregujemy przy śmietniku – tłumaczy Onetowi Sławomir Brzózek, prezes zarządu Fundacji Nasza Ziemia.

Należy przy tym pamiętać, że segregacja nie jest wartością samą w sobie. - Chodzi o to, żeby surowce, które już zostały pozyskane ze środowiska jak najdłużej pozostały w obiegu gospodarczym. Dzięki temu nie musimy degradować środowiska pozyskując nowe surowce. Mamy potężne oszczędności w zużyciu energii, transporcie, logistyce – zwraca uwagę Brzózek dodając, że dzięki segregacji będziemy mieli po prostu czysto.

- W momencie, kiedy nie wypuścimy tworzyw sztucznych do środowiska, tylko wrzucimy je do żółtego środowiska to duża część problemów, która wynika z zanieczyszczenia plastikiem po prostu nie wystąpi – dodaje prezes Fundacji Nasza Ziemia.

Co udało się zrobić do tej pory?

Za sprawą wieloletnich działań Meksyk, który borykał się z problemem wysokiego poziomu zaśmiecenia plastikiem, dziś jest jednym z wiodących krajów Ameryki Łacińskiej w zakresie zbiórki i recyklingu butelek PET. Przyczyniła się do tego poprawa infrastruktury i ułatwienie dostępu do kontenerów przeznaczonych do zbierania surowców wtórnych.

GettyImages

GettyImages

W RPA system recyklingu plastiku również działa bardzo dobrze, przede wszystkim za sprawą korzyści finansowych dla osób, które segregują odpady. Ekologiczna postawa po prostu im się opłaca, co jest zasługą PETCO – krajowej firmy, z którą współpracuje Coca-Cola.

Z kolei Norwegia i Szwecja przodują w zakresie skutecznego recyklingu w Europie. Tą samą drogą idzie Estonia, gdzie za sukces odpowiada przede wszystkim wprowadzenie automatów, do których można wrzucać m.in. plastikowe butelki.

Na całym świecie trwają zbiórki, realizowane są projekty edukacyjne, powstaje coraz więcej punktów zbiórki plastiku. Coraz więcej firm, od producentów, przez dystrybutorów i lokalne władze, współpracuje, by osiągnąć wspólny cel – świat bez odpadów.


11 lat do świata bez odpadów

Czy to możliwe? Coca-Cola podjęła ambitne wyzwanie: do 2030 pomoże w zbieraniu i poddawaniu recyklingowi tylu butelek i puszek, ile trafia do konsumentów. Dzięki temu opakowania dostaną drugie i kolejne życie, a obieg zostanie zamknięty!

dowiedz się więcej

Strona powstała we współpracy z:

Dziękujemy!

Przed nami jeszcze dużo pracy,
ale wierzymy, że razem damy radę!

Możesz zrobić jeszcze więcej
działaj