Czy umiesz segregować odpady?
Chociaż coraz bardziej przykładamy się do segregacji, to wciąż nie zawsze wiemy, co zrobić z bardziej „problematycznymi” odpadami, np. szklanymi żarówkami. Czy chleb to również odpad bio? W tym tekście postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości!

fot. Shutterstock

fot. Shutterstock

Wytwarzamy coraz więcej śmieci. Jak wynika z danych GUS, masa zebranych w 2020 r. odpadów komunalnych była w Polsce o blisko 3 proc. większa niż w roku poprzednim. Wzrasta, szczególnie ilość śmieci produkowanych w gospodarstwach domowych. W 2020 roku z naszych domów odebrano 11,3 mln ton odpadów, co stanowiło 86,1 proc. wszystkich wytworzonych odpadów komunalnych. Dla porównania jeszcze w 2010 r. z gospodarstw domowych pochodziło 67,7 proc. wszystkich odpadów.

Segregacja wychodzi nam jednak coraz lepiej, widać pozytywne trendy. Dane GUS wskazują, że z zebranych w 2020 r. odpadów komunalnych odzyskano aż 59 proc. (7 732,8 tys. ton), z czego 26,7 proc. przeznaczonych zostało do recyklingu (3 498,6 tys. ton) a 12 proc. przetworzono biologicznie (kompostowanie lub fermentacja).

Czy segregacja ma sens?

Zdecydowanie tak. Po pierwsze – zmniejszamy ilość śmieci, które zalegać będą na wysypiskach i rozkładać się przez kilkaset lat. Po drugie – surowce wprowadzone ponownie do obiegu pozwalają również zaoszczędzić wodę i energię, które zostałyby zużyte do wytworzenia produktu z materiałów pierwotnego pochodzenia. Do wyprodukowania butelki PET o pojemności jednego litra potrzeba aż 3 litrów wody! Najmniej wody zużywa się przy produkcji opakowań aluminiowych - 3 mld metrów sześć. rocznie. Taka ilość wystarczyłaby na zaopatrzenie w wodę mieszańców Warszawy przez 18 lat (przyjmując wg GUS, że stolica liczy sobie 3,5 mln mieszkańców, z których każdy statystycznie zużywa 45,7 metra sześć. wody rocznie)!.

Od zeszłego roku każdy z nas powinien prowadzić selektywną zbiórkę odpadów. Śmieci segregujemy do pojemników o odpowiednim kolorze:

• niebieski przeznaczony jest na papier,

• zielony – na szkło,

• żółty – na metale i tworzywa sztuczne,

• brązowy – na bioodpady,

• czarny – na odpady zmieszane.

Trudne pytania, łatwe odpowiedzi

Nadal jednak mamy sporo wątpliwości na temat tego, jak prawidłowo sortować śmieci. Problem sprawiają nam na przykład tzw. opakowania łączone. Pytamy, czy szklaną żarówkę można wyrzucić do pojemnika na szkło, a styropian tam, gdzie inne tworzywa sztuczne.

- Czy należy myć opakowania przed ich wyrzuceniem?

Jeśli przepisy naszej gminy nie mówią inaczej, nie musimy tego robić. Plastikowe opakowania i tak są myte w oczyszczalni, a dwukrotne zużycie wody byłoby nieekologiczne. Niewątpliwie jednak zawsze powinniśmy opróżniać opakowania przed wrzuceniem ich do właściwego pojemnika.

- Czy oddzielać nakrętki od reszty opakowania?

Ze słoików odkręcamy metalowe lub plastikowe nakrętki, które powędrują do innego pojemnika niż szkło. Odkręcamy także plastikowe nakrętki z butelek PET. Butelki można wtedy łatwo zgnieść, dzięki czemu ich objętość zmniejsza się nawet o 80 proc.! Nakrętka wykonana jest z innego materiału niż butelka PET, dlatego zawsze muszą one zostać rozdzielone przed recyklingiem. Usuwając nakrętkę, ułatwiamy pracę ludziom odpowiedzialnym za sortowanie odpadów.

fot. Shutterstock

fot. Shutterstock

- Co zaliczamy do szkła?

Większość z nas do szkła zaliczyłaby zarówno szklankę, szybę, lustro, butelkę, jak i żaroodporny pojemnik. Tymczasem do pojemnika na szkło wrzucamy tylko słoiki i butelki. Reszta powinna powędrować do odpadów zmieszanych. Jeszcze inaczej postępujemy z żarówkami – te tradycyjne powinny wylądować w koszu na odpady zmieszane, świetlówki w PSZOK-u (Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych), a żarówki LED - w pojemnikach na zużyte sprzęty elektroniczne.

- Co zrobić z opakowaniami z łączonych materiałów?

Zastanawiamy się, czy wrzucić je w całości do odpadów zmieszanych, czy jednak podzielić na części i rozdzielić w odpowiednich pojemnikach. W takim wypadku warto kierować się wskazaniami producenta, który często na opakowaniu umieszcza informację, gdzie dokładnie powinno ono trafić po użyciu.

- Co zrobić z opakowaniami po oleju?

Butelki po oleju jadalnym segregujemy - szklane wrzucamy do kontenera na szkło, a plastikowe do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Inaczej podstępujemy z pojemnikami po oleju np. silnikowym – te muszą powędrować do odpadów zmieszanych.

- Bio czy nie bio?

Wiele osób sądzi, że skoro kawa i herbata są pochodzenia roślinnego, to fusy wyrzucamy do pojemnika na bioodpady. Tymczasem powinny one trafić do kontenera na odpady zmieszane! Torebki po herbacie zrobione są zazwyczaj z materiałów nienadających się do recyklingu (chyba że producent na opakowaniu sugeruje inaczej i wyraźnie oznacza je jako bioodpady!). Można też oddzielić herbatę od torebki i wrzucić ją do pojemnika na odpady biodegradowalne. Papierową torebkę wrzucamy wówczas do pojemnika na odpady zmieszane.

W przypadku kapsułek po kawie do bioodpadów wrzucamy fusy, a kapsułkę do metali i tworzyw sztucznych. Rozwiązanie zależy od gminy. Co ciekawe, większość gmin zaleca, aby filtry do kawy z fusami wrzucać do bioodpadów.

Od gminy zależy także, gdzie trafi nabiał, ser i jaja – czy do pojemnika na odpady bio, czy też (takie rozwiązanie stosowane jest częściej) do zmieszanych. Pamiętajmy, że do odpadów zmieszanych zawsze wyrzucamy kości i ścięgna, zarówno surowe, jak i gotowane.

UWAGA: Przeterminowane leki to odpady niebezpieczne, dlatego zawsze powinny lądować w specjalnych pojemnikach, które znajdziemy w wybranych aptekach.

fot. Shutterstock

fot. Shutterstock

Praktyczna „przypominajka”

Jeśli chcemy uniknąć zastanawiania się i pomyłek podczas segregacji odpadów, warto powiesić w widocznym miejscu w kuchni tabelę z dokładną instrukcją. Dzięki temu będziemy mogli szybko zweryfikować czy dany odpad ląduje tam, gdzie powinien. Warto również zaopatrzyć się w praktyczne kosze do segregacji odpadów, które ułatwią nam zadanie.

Podstawowe zasady do zapamiętania:

• przed wyrzuceniem opróżniamy opakowania z resztek żywności (nie myjemy ich),

• wszystkie odpady bio i szkło wyrzucamy bez worków,

• zawsze odkręcamy metalowe i plastikowe nakrętki,

• zgniatamy plastikowe butelki, puszki i kartony, gdyż wtedy zajmą mniej miejsca.


11 lat do świata bez odpadów

Czy to możliwe? Coca-Cola podjęła ambitne wyzwanie: do 2030 pomoże w zbieraniu i poddawaniu recyklingowi tylu butelek i puszek, ile trafia do konsumentów. Dzięki temu opakowania dostaną drugie i kolejne życie, a obieg zostanie zamknięty!

dowiedz się więcej

Strona powstała we współpracy z:

Dziękujemy!

Przed nami jeszcze dużo pracy,
ale wierzymy, że razem damy radę!

Możesz zrobić jeszcze więcej
działaj