Co możemy zrobić, by ograniczyć zaśmiecenie plastikiem
Plastikowe opakowania to duża wygoda, ale też duża odpowiedzialność. Na stronie Świat bez odpadów dowiesz się, że opakowania mogą mieć drugie życie. Tekst został przygotowany we współpracy z Fundacją Coca-Cola.
Od kilku lat jesteśmy bombardowani informacjami o tym, jak szkodliwy dla środowiska jest plastik i że powinniśmy z niego całkowicie zrezygnować. Prawda wygląda jednak inaczej: przede wszystkim nie ma możliwości wyeliminowania plastiku z naszego życia. Możemy jednak wyeliminować plastikowe śmieci.

Kojarzycie te wstrząsające zdjęcia żółwi morskich z plastikowymi obręczami na szyi? Ptaków, w których żołądkach znaleziono zakrętki od butelek? Wszystkie te obrazy pokazujące, w jaki sposób plastik zabija życie na Ziemi? Na pewno. I pewnie większość z was jest tym faktem oburzona i twierdzi, że plastik to zło wcielone i powinien zniknąć. Postanawiacie więc całkowicie zrezygnować z jego używania, po czym szybko okazuje się, że nic z tego – tworzywo to bowiem wykorzystywane jest praktycznie w każdym sektorze, od spożywczego, przez chemiczny, na motoryzacyjnym kończąc. Jest niezbędne także w medycynie – dzięki niemu możliwe jest stosowanie sterylnych jednorazowych strzykawek czy rękawiczek. Podobnie smartfony i komputery nie mogą się bez niego obyć. Prawdziwe życie bez plastiku na razie po prostu nie jest możliwe. Poddajecie się więc, rezygnując z pomysłu, by go nie używać. I... nic się nie zmienia. Morza, oceany, jeziora i lasy nadal toną w śmieciach, bo wracamy do punktu wyjścia, dając sobie spokój z jakimkolwiek działaniem.

Ten demoniczny i wszędobylski plastik jest surowcem wtórnym. Niby wie o tym każde dziecko, ale w praktyce nie pamiętamy o tej prostej zależności. Tymczasem sprawa wygląda tak, że jeśli straszna plastikowa butelka trafi do żółtego kontenera na śmieci, to nie wyląduje w żołądku wieloryba, nie będzie też zalegać w leśnej ściółce, zanieczyszczając środowisko. Zamiast tego zostanie przerobiona na inny plastikowy produkt – nową butelkę, opakowanie, miskę dla psa, a czasem nawet na meble, ubrania czy akcesoria. Nie zanieczyści więc środowiska, a na dodatek ograniczona zostanie produkcja nowego plastiku, ponieważ będziemy go potrzebować zdecydowanie mniej.

Uświadomienie sobie tej prostej zależności prowadzi do równie oczywistego wniosku: najlepszym sposobem zapobiegania zanieczyszczeniu środowiska jest segregowanie odpadów w taki sposób, by plastik trafiał do odpowiedniego kontenera i dostawał nowe życie, zamiast zanieczyszczać środowisko.

Do takich samych wniosków doszła firma Coca-Cola, która postanowiła rozpocząć akcję walki nie tyle z plastikiem, ile z jego niewłaściwym traktowaniem po użyciu. Plan jest taki, by do 2030 roku ekwiwalent wszystkich butelek oraz puszek wytwarzanych przez ten koncern został zebrany i przekazany do recyklingu. Także do 2030 roku co najmniej 50% składu opakowań stanowić będą surowce wtórne. Na przestrzeni lat firma podejmować będzie dodatkowe działania związane z edukowaniem społeczeństwa w zakresie ekologii i ze wspieraniem idei recyklingu. Pierwsze kroki już zostały podjęte. W ubiegłym roku Coca-Cola wzięła udział w organizowanej przez Fundację Nasza Ziemia akcji „rePETa”. Kampania miała na celu ułatwienie segregacji odpadów, m.in. poprzez dostarczenie gminom odpowiednich pojemników. Efekt był taki, że w ciągu dwóch miesięcy udało się uzbierać aż 7 ton plastikowych odpadów, które zamiast zanieczyszczać środowisko, znów trafiły do obiegu.

Kolejną ważną inicjatywą związaną z recyklingiem jest akcja „Działaj z imPETem!” współtworzona przez Coca-Cola HBC Polska, Nestle Polska, Pepsi-Co oraz Żywiec Zdrój. W tym wypadku zasadniczym celem była zbiórka i recykling butelek PET (udało się przywrócić do obiegu blisko 11 tysięcy ton!). Dodatkowo nacisk położony został na ekologiczne edukowanie od najmłodszych lat. Projekt udostępnia materiały, dzięki którym nauczyciele mogą przybliżać dzieciom temat recyklingu.

Edukacja najmłodszych może przyczynić się do zwiększenia społecznej świadomości w zakresie ekologii. Obecnie w Polsce jedynie 40% butelek PET trafia do recyklingu, podczas gdy pozostałe 60% ląduje na wysypiskach śmieci lub jest składnikiem materiału do spalenia. To trend, który koniecznie trzeba odwrócić.

„Świat bez odpadów” (ang. „World Without Waste”) to projekt, który zakłada, że świat może działać bez marnowania surowców. Czy to się uda, zależy tylko od nas. Zamiast więc złorzeczyć na plastik zacznijmy się z nim obchodzić we właściwy sposób. Sprawmy, żeby nie był on śmieciem, tylko surowcem. Segregujmy go, nie wyrzucajmy w miejscach, które nie są do tego przeznaczone. Zbierajmy nakrętki i przekazujmy na cele charytatywne. Zmiany zacznijmy od siebie.


11 lat do świata bez odpadów

Czy to możliwe? Coca-Cola podjęła ambitne wyzwanie: do 2030 pomoże w zbieraniu i poddawaniu recyklingowi tylu butelek i puszek, ile trafia do konsumentów. Dzięki temu opakowania dostaną drugie i kolejne życie, a obieg zostanie zamknięty!

dowiedz się więcej

Strona powstała we współpracy z:

Dziękujemy!

Przed nami jeszcze dużo pracy,
ale wierzymy, że razem damy radę!

Możesz zrobić jeszcze więcej
działaj