10 life-hacków less waste. Pomogą ci być bardziej eko na co dzień
Plastikowe opakowania to duża wygoda, ale też duża odpowiedzialność. Na stronie Świat bez odpadów dowiesz się, że opakowania mogą mieć drugie życie. Tekst został przygotowany przez Onet we współpracy z Fundacją Coca-Cola.
Coraz więcej osób decyduje się na zmianę stylu życia na bardziej przyjazny planecie. Zdarza się jednak, że decydując się na zmiany generujemy jeszcze większe ilości przedmiotów, których nie potrzebujemy. Sprawdź, jak twórczo korzystać z tego, co masz! Przeczytaj nasze porady, a następnie zainspiruj się i używaj swojej pomysłowości i sprytu na co dzień.

1. Gdy chcesz zrobić coś dobrego dla środowiska..

Często zdarza się, że odczuwamy troskę i niepokój o to, czy wystarczająco dużo robimy dla dobra naszej planety. Warto sobie wtedy przypomnieć, że pewne podstawowe decyzje, które podejmujemy, mają naprawdę duży wpływ. Zanim zaczniemy myśleć o wielkich zmianach w swoim życiu sprawdźmy, czy nie zaniedbujemy podstawy, czyli segregacji śmieci. Dzięki prawidłowej segregacji odpady mogą zostać poddane recyklingowi tzn. zostać przetworzone i ponownie wykorzystane. Jest to jeden z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów na ograniczenie liczby odpadów w naszym otoczeniu.

2. Gdy zapomnisz siatki…

Każdy wie, że na zakupy należy się udać z własną torbą. Jeśli jednak zdarzy ci się, że zapomnisz torby (choć najlepiej zawsze mieć jedną ze sobą!) pamiętaj, że nadal jest alternatywa dla kolejnej siatki - zawsze możesz poprosić o karton w sklepie lub wziąć go ze specjalnych kontenerów. W większych sklepach łatwo też znaleźć odpowiedni karton na półkach, np. taki, w którym został ostatni egzemplarz danego produktu.

3. Krawiectwo znów w modzie

Zanim kupisz jakiekolwiek ubranie, sprawdź, czy możesz przerobić którąś z rzeczy, które już posiadasz. Czasami wystarczy drobna zmiana dodatków, wszycie dodatkowej gumki, naszycie łatki ze ślicznego materiału. To nie tylko troska o środowisko, to również doskonała okazja, żeby uruchomić swoją kreatywność.

4. Wielozadaniowe kosmetyki

Nie wszyscy wiedzą, że ogromna większość kosmetyków do mycia ma dość podobny skład. Jeśli skończy ci się żel pod prysznic albo jesteś w podróży i zapomniałeś wziąć ze sobą mydła, rozważ użycie do mycia ciała swojego szamponu! Gwarantujemy, że umyjesz się nim równie dokładnie, a przy okazji unikniesz kupowania kolejnego produktu.

5. Nowa odsłona słomki

Niektórzy z nas z różnych powodów kochają pić przez słomkę. W takiej sytuacji można kupić wielorazowe słomki metalowe albo bambusowe, ale można też… poeksperymentować. Docenią to zwłaszcza dzieci, które lubią pić napoje przez słomkę, ale lubią się też bawić. Co powiecie na słomkę zrobioną z… makaronu?

źródło: Getty Images

6. Ściereczki z drugiej ręki

Nie wszystkie ubrania da się nosić w nieskończoność, ale to nadal nie oznacza, że trzeba je wyrzucić. Zrób uczciwy przegląd swojej szafy i sprawdź, które rzeczy nadają się do tego, by przerobić je na szmatkę lub myjkę. Poczytaj w internecie o właściwościach poszczególnych materiałów i dopasuj je do celu, do którego najlepiej posłużą. Ze starych ubrań możesz zrobić szmatki, które zamieszkają w łazience i będą służyły do przecierania luster i umywalki, myjkę do naczyń, szmatę do podłogi, polerkę do kieliszków, szmatkę do mycia wnętrza lodówki, a nawet główkę do mopa (choć to już wyzwanie dla bardziej kreatywnych). Przy okazji zauważ, jak często używasz w domu myjek, gąbek i ściereczek i zobacz, jaką ulgę planecie przyniesie wykorzystanie do tego materiałów, które już masz.

7. Wielorazowe woreczki – weź to, co masz pod ręką

Jeśli chcesz przechowywać warzywa w materiałowych torbach, pomyśl, zanim je kupisz. Oprócz tego, że możesz takie uszyć ze starych ubrań, doskonale nadają się do tego celu… stare poszewki na jaśka! To właściwie gotowa torba. Możesz, choć nie musisz, odpruć guziki. Co więcej, w takiej materiałowej torebce z jaśka możesz też mrozić rzeczy - najlepiej nadaje się ona do mrożenia chleba i bułek! Całe pieczywo, które chcesz zamrozić, możesz włożyć do jednej poszewki a następnie wyjmować tylko te produkty, które chcesz odmrozić.

8. Do swojego kubka – nie tylko napoje!

Noszenie ze sobą kubka termicznego stało się już standardem. Warto wiedzieć, że oprócz tego, by pić w nim kawę, możesz też użyć swojego kubka jako pojemnika na jedzenie! Jeśli po skończonym posiłku coś zostanie na twoim talerzu, możesz skorzystać z kubka jako z mini-termosu i zabrać go ze sobą na spacer. W kubku zmieści się całkiem sporo jedzenia, które w dodatku przetransportujesz bezpiecznie i wygodnie. Ten trik może się przydać szczególnie na wakacjach, kiedy częściej jadamy poza domem.

9. Słoik to słoik!

Coraz więcej osób przechowuje produkty spożywcze w domu w słoikach. Często ulegamy pokusie i kupujemy śliczne słoiki przeznaczone specjalnie do tego celu. Nie ma takiej potrzeby. W internecie znajdziesz mnóstwo sposobów na fajne zaaranżowanie lub ozdobienie słoików, które zostają po sklepowych produktach - naprawdę możesz w ten sposób stworzyć całkiem estetyczną kolekcję. Jeśli powstrzymuje cię przed tym myśl o uciążliwym usuwaniu kleju po etykietach ze słoików, sięgnij po olejek z eukaliptusa. Z łatwością usuniesz nim warstwę kleju, która zostaje na słoiku po odklejeniu etykiety.

źródło: laura-mitulla-L8ClxPGHdJE-unsplash

10. Dobry zwyczaj – pożyczaj!

Na koniec najważniejsza zasada less-waste: zanim kupisz, sprawdź, czy możesz pożyczyć! Uwspólniaj. Zwłaszcza rzeczy, których używasz rzadko: namiot? Śpiwór? Zestaw do naprawiania rowera? Kosiarka? Pamiętaj, że 90 proc. sprzętów, których używamy do turystyki lub oporządzania ogrodu przez większość czasu stoi niewykorzystana. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w tym czasie skorzystał z nich ktoś inny. Jeśli więc zorientujesz się, że potrzebujesz nowego sprzętu, którego raczej nie będzie używał codziennie ani nawet co tydzień - spróbuj najpierw zapytać znajomych lub poszukać na portalach, na których sprzedawane lub oddawane są rzeczy z drugiej ręki.


11 lat do świata bez odpadów

Czy to możliwe? Coca-Cola podjęła ambitne wyzwanie: do 2030 pomoże w zbieraniu i poddawaniu recyklingowi tylu butelek i puszek, ile trafia do konsumentów. Dzięki temu opakowania dostaną drugie i kolejne życie, a obieg zostanie zamknięty!

dowiedz się więcej

Strona powstała we współpracy z:

Dziękujemy!

Przed nami jeszcze dużo pracy,
ale wierzymy, że razem damy radę!

Możesz zrobić jeszcze więcej
działaj