Do 2030 roku Coca-Cola planuje zebranie i oddanie do recyklingu tylu opakowań, ile trafia do ich konsumentów. W tym celu marka zorganizowała m.in. konkurs "Świat bez odpadów - recyklomat w twojej gminie". Spośród 108 zgłoszeń wybrano 6 gmin, do których trafiło 8 recyklomatów. Sprawdź, jak działają recyklomaty i w jaki sposób korzystając z nich, możesz otrzymać zniżkę np. na bilet do teatru.
Czy znasz te miejsca?
Początkowo śmieci były niemal w całości biodegradowalne. Nie generowaliśmy odpadków, które mogły trwale zanieczyścić środowisko – a jeśli już, były to odpady pochodzące z naturalnych surowców, takich jak ceramika czy szkło. Później przyszedł czas na tworzywa sztuczne. Wtedy trochę się pogubiliśmy. Ale jest szansa, że z tej drogi uda się zawrócić. W granicach rozsądku.
Segregowanie odpadów idzie nam coraz lepiej. Szczególnie, że rośnie liczba Polaków, którzy są świadomi tego jak bardzo śmieci obciążają naszą planetę, a co za tym idzie coraz chętniej zdobywamy wiedzę, edukujemy się w zakresie ekologii. Niektórzy taką naukę traktują jako wypełnienie postanowienia na równi z tym o aktywności fizycznej. Niestety nadal tylko 10 proc. odpadów z tworzyw sztucznych trafia do recyklingu. Najprawdopodobniej jest to spowodowane nieumiejętną segregacją odpadów bądź jej całkowitym brakiem. Sprawdź swoją wiedzę o segregacji odpadów w naszym quizie.
Czy to możliwe? Coca-Cola podjęła ambitne wyzwanie: do 2030 pomoże w zbieraniu i poddawaniu recyklingowi tylu butelek i puszek, ile trafia do konsumentów. Dzięki temu opakowania dostaną drugie i kolejne życie, a obieg zostanie zamknięty!
dowiedz się więcej